İsrail Başbakanı Netanyahu, Etiyopya'da

- Etiyopya Başbakanı Desalegn, İsrailli mevkidaşı Netanyahu ile bir araya geldi - İki ülke arasında işbirliği anlaşması ve mutabakat zaptı imzalandı

İsrail Başbakanı Netanyahu, Etiyopya'da
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:42

ADDİS ABABA (AA) - Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, ülkesinde resmi temaslarda bulunan İsrailli mevkidaşı Binyamin Netanyahu ile görüştü, iki ülke arasında işbirliği anlaşması ve mutabakat zaptı imzalandı.

Başkent Addis Ababa'da bir araya gelen ikili, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Ülkesinin İsrail'le ikili ilişkileri gelişmeye istekli olduğunu ifade eden Desalegn, "Taraflar, teknoloji, tarım, turizm ve yatırım alanlarında kapasite oluşturulması, teknoloji alanında işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda anlaştı. İsrail, Etiyopya'da tarımın modernleştirilmesi konusunda da onay verdi" dedi.

İsrailli mevkidaşıyla barış, güvenlik ve karşılıklı ticaret konularında da mutabakat sağladıklarını kaydeden Desalegn, İsrailli 70 yatırımcının, bugün Etiyopyalı meslektaşlarıyla ticari işbirliği forumu düzenleyeceklerini aktardı.

Etiyopya'da daha fazla İsrail yatırımı umduklarını belirten ve aslı Etiyopyalı Yahudilere ülkelerinde yatırım çağrısı yapan Desalegn, İsrail ile Etiyopya arasında uluslararası platformlarda işbirliğinin süreceğini ifade ederek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) geçici üyelik için İsrail'in verdiği destekten övgüyle söz etti.

"İsrail, Etiyopya'nın Dünya Sağlık Örgütü başkanlığı için adaylığına desteğini dile getirdi." diye konuşan Desalegn, İsrail-Filistin meselesine ilişkin, ülkesinin BMGK geçici üyeliği yoluyla dünya barışını, Filistin-İsrail barış sürecini ve iki devletli çözümü destekleyeceğini kaydetti.

- İsrail, Afrika'ya Etiyopya kökenli büyükelçiler atayacak

Toplantıda konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu da iki ülkeyi birbirine bağlayan tarihi ilişkilere övgüde bulunarak, "İsrail, Etiyopya ile güvenlik, barış ve terörle mücadele alanlarında birlikte çalışacak." dedi.

Ülkesinin, Etiyopya'ya ekonomi, teknoloji, eğitim ve sağlık alanlarında, kalkınma projeleri ve tarımı modernleştirme konusunda destek vereceğini anlatan Netanyahu, bu ülkenin İsrail için özel bir yeri olduğunu söyledi. Netanyahu, İsrail'in de Etiyopya için özel bir yeri olduğunu ifade ederek, ülkesinin, Afrika'ya Etiyopya kökenli büyükelçiler atayacağına dikkati çekti.

Konuşmasında ayrıca Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Netanyahu, İsrail'in, ABD, Asya ülkeleri, Hindistan ve Vietnam'la güçlü ilişkileri bulunduğunu söyledi.

Görüşme çerçevesinde iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği anlaşması ve mutabakat zaptı imzalandı. İşbirliği anlaşmasına Etiyopya Bilim ve Teknoloji Bakanı Ahmed Eba ile İsrail'in Etiyopya Büyükelçisi imza attı. Kültür ve turizm alanında hazırlanan mutabakat zaptını ise Etiyopya Kültür ve Turizm Bakanı Ayşe Muhammed ile İsrail'in Etiyopya Büyükelçisi imzaladı.

Mevkidaşı ile görüşmesinin ardından Etiyopya parlamentosunda konuşan Netanyahu, tarımını geliştirmesi amacıyla su kaynaklarından istifade edebilmesi için Etiyopya'ya destek vereceklerini belirtti.

"Etiyopya, kalkınma konusunda doğru bir yol takip ediyor. Bu ülkeyi ve kalkınma projelerini destekleyeceğiz." diyen Netanyahu, Etiyopya'yı dünyada süt ürünleri konusunda en büyük ülke yapacaklarını ve modern teknolojinin her çeşidiyle de destekleyeceklerini söyledi.

Afrika'nın doğusundaki ülkelerin liderleriyle terör tehdidi hakkında görüştüğünü ve mücadele için onlara çağrı yaptığını aktaran Netanyahu, "İsrail, tüm Afrika ülkelerinde büyükelçilikler açmaya istekli olduğu gibi onların da İsrail'de büyükelçilik açmasını istiyor." diye konuştu.

Netanyahu, iki günlük resmi ziyaret için dün akşam Etiyopya'ya gelmişti.


Etiketler; #israil #etiyopya

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×