İSİPAB 36. İcra Komitesi Toplantısı

- Pakistan Milli Meclis Başkanı Sadık: - "Hindistan Keşmir'de sistematik şekilde demografik yapıyı Müslümanlar aleyhine değiştirmeye çalışmaktadır" - Afganistan Meclis Başkanı İbrahimi: - "Türkiye de çok ciddi komploya maruz kalmıştır. Türk halkı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde bu komploya karşı koymuştur" - Mali Meclis Başkanı Siddibe: - "Terör yavaş yavaş ülkelerimizin kalkınma çabalarını sıfırlıyor. Bir düşünün, hangi ülke ne zaman, nerede bir bomba patlayacağını bilemezken kalkınma çabalarını sürdürebilir? Demokrasilerimiz tehlike altında"

İSİPAB 36. İcra Komitesi Toplantısı
18 Ekim 2016 Salı 13:23

TBMM (AA) - Pakistan Milli Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadık, "Hindistan Keşmir'de sistematik şekilde demografik yapıyı Müslümanlar aleyhine değiştirmeye çalışmaktadır." dedi.

TBMM'nin ev sahipliğinde yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 36. İcra Komitesi Toplantısı'nın ikinci gününde, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan sinevizyon gösteriminin ardından konuk ülke temsilcileri konuşma yaptı.

Pakistan Milli Meclis Başkanı Sadık, 15 Temmuz'da gösterdikleri kahramanca mücadele nedeniyle Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Keşmir'de Müslümanların yaşadığı sorunlara dikkati çeken Sadık, "Hindistan Keşmir'de sistematik şekilde demografik yapıyı Müslümanlar aleyhine değiştirmeye çalışmaktadır." diye konuştu.

Hindistan'ın, bu bölgenin kendi geleceğini takdir etme hakkını terör bahanesiyle halkın elinden almaya çalıştığını ifade eden Sadık, konuyla ilgili slayt gösterisi sundu.

Özellikle Batı dünyasından, ciddi insan hakları ihlallerinin yaşandığı Keşmir nedeniyle Hindistan'ı kınayan bulunmadığına ancak İslam ülkelerinin bir temas grubu kurarak Keşmirlilerin haklarını savunduğuna ve Hindistan'ı sert dille kınadığına işaret eden Sadık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"8 Temmuz'dan bu yana Keşmir'de cuma namazlarına da izin verilmiyor. Bu, Hindistan'ın nasıl sahte bir demokrasi ve laiklik havarisi olduğunu gösteriyor. Hindistan uluslararası camiayı yanıltmaya çalışıyor. Hindistan'ın gerilimi yükseltecek açıklamalardan kaçınması gerekiyor. Pakistan şu ana kadar büyük basiretle hareket etmiştir. Pakistan'ın toprak bütünlüğünü korumaya ne pahasına olursa olsun hazırız ve ortaya çıkacak olaylarda bütün sorumluluk Hindistan'a ait olacaktır."

- "Türkiye de çok ciddi komploya maruz kalmıştır"

Afganistan Meclis Başkanı Abdul Rauf İbrahimi de İslam dünyasının çok ciddi güçlükler, tehditler ve krizlerle karşı karşıya olduğunu, bu durumun ülkelerin gelişmesine ciddi anlamda ket vurduğunu kaydetti.

Bu çerçevede çözüm yöntemleri bulmak açısından yaptıkları toplantıların öneminin altını çizen İbrahimi, bölgede müdahalelerin söz konusu olduğunu, bu toplantı sayesinde Müslüman ulusların bir araya geleceğini, üye ülkelerin bir adım daha yakınlaşacağını, ortak siyasi, ekonomik, sosyal konularda çeşitli çalışmalar ortaya koyacaklarını dile getirdi.

Herkes gibi Afgan halkının da mutlu, barış dolu, güvenli bir ortam istediğini aktaran İbrahimi, ülkesinin 30 yıldan fazladır savaş halinde olduğunu, bölgede siyasi, ekonomik istikrarsızlığın ve ayrıca can ve mal kaybının yaşandığını anımsattı.

İbrahimi, Afganistan'ın yanı sıra bazı ülkelerde DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin yuvalandığını, bu örgütlerin ciddi saldırılar düzenlediğini ve ülkeleri kan gölüne çevirdiğini belirterek, "Türkiye de aynı şekilde çok ciddi komploya maruz kalmıştır. Türk halkı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bu komploya karşı koymuştur." diye konuştu.

Müslüman ülkelerin, uluslararası terörizme karşı mücadele verdiğini hatırlatan İbrahimi, İslam dünyasında karşılaşılan güçlüklerin çözülmesi için İslam İşbirliği Teşkilatının çok ciddi rol oynadığını bildirdi.

-"Türk halkına hayran olduk"

Mali Meclis Başkanı Issaka Siddibe, konuşmasına Türk kurumlarını istikrarsızlaştırmak için yapılan darbe girişimini şiddetle kınayarak başladı.

Bu girişimin çok sayıda masumun hayatına mal olduğunu ifade eden Siddibe, Türkiye'nin tekrar düzeni tesis etme çabalarını desteklediğini söyledi.

Türk halkına duyduğu hayranlığı dile getiren Siddibe, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Türk halkının sokaklara çıkmasının demokrasinin ne kadar özümsendiğini ve liderlerinin ne kadar güçlü olduğunu yansıttığını kaydetti.

Son zamanlarda radikal terör örgütlerinin üye ülkelere yönelik saldırılarına değinen Siddibe, bu örgütlerin eylemleriyle İslam'ın imajını bozduklarını dile getirdi.

Siddibe, "Buradaki amaç aslında, İslam dünyasıyla terör arasında ilişki kurmak. Her gün şahit olduğumuz bu olaylar, daha çok dünyada hakimiyet çabasına benziyor. Dolayısıyla örgüt çerçevesinde çabaları artırmak gerek. Dinimize bu kötü imajı vermeye çalışan kişilere karşı başarılı olabilmek için daha fazla işbirliği sağlamalıyız. Geleneksel parlamenter görevimize ilaveten halkımızı korumak ve güvenliği sağlamak bizim görevimiz." dedi.

Bu nedenle terörün her türlüsüne karşı birlikte hareket etmek gerektiğine işaret eden Siddibe, şöyle devam etti:

"Bunu yapabileceğimizi düşünüyorum. Terör yavaş yavaş ülkelerimizin kalkınma çabalarını sıfırlıyor. Bir düşünün, hangi ülke ne zaman, nerede bir bomba patlayacağını bilemezken kalkınma çabalarını sürdürebilir? Demokrasilerimiz tehlike altındadır. Yatırımcılar korkmuştur. Devletlerimizin hayatta kalması söz konusudur. Ölüm ve korku günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Özellikle de terör dehşetini yaşamış bir ülkenin meclisi başkanı olarak bunu söylüyorum. İSİPAB daha aktif parlamenter diplomasi göstermelidir. Özellikle bu ortak düşmana karşı daha aktif hareket etmek zorundayız."

Siddibe, ülkelerindeki imkansızlıklar yüzünden göç yoluna düşen insanlar nedeniyle Akdeniz'in dünyanın en büyük açık mezarlığına dönüşmek üzere olduğunu dile getirerek, yasa dışı göçün altında yatan nedenleri ortadan kaldırmak için aktif şekilde rol almak gerektiğini bildirdi.

Mali'de imzalanan barış anlaşması vesilesiyle silahlı çatışmaların sona erdiğini, kuzeyde ülke otoritesinin, ayrıca sosyo-politik durumun tekrar tesis edildiğini aktaran Siddibe, 20 Kasım'da da yerel seçim yapma kararı alındığını anımsattı.

Siddibe, Mali'nin 12. İSİPAB Konferansı'nı yapma kararını da sözlerine ekledi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×