Işık, AA Editör Masası'na konuk oldu

- Milli Savunma Bakanı Işık: (3) - " (PKK'nın saldırıları) Nasıl 23 Temmuz'da giriştikleri haince süreçte çok ağır bedeller ödediler, şimdi 15 Temmuz'dan sonra da bu yaptıklarının çok ağır şekilde karşılığını alacaklar, bedellerini ödeyecekler. Burada hiç tereddüt taşımıyoruz. İnşallah bu konuda halkımızla el ele bu hainlerin ihanetlerini boşa çıkaracağız. Nasıl FETÖ ihanetini boşa çıkardıysak, PKK ihanetini de boşa çıkaracağız" - "Şunu PKK'nın çok iyi bilmesi lazım ki bugün Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz gecesinden çok daha güçlüdür. En azından TSK'nın içerisine sızmış hainler kendi içerisinden çok büyük oranda temizlenmiştir ve PKK'nın içeriden destek alma ihtimali ortadan kalkmıştır. Bundan sonrasını PKK, PKK'nın yöneticileri düşünsün" - "(TSK'da sivil denetimin artırılması) 'Dünyanın yüzyıldır üzerinde çok yoğun kafa yorduğu ve tedbir aldığı bir konuyu bir kanun hükmünde kararnameyle hallettik' demek mümkün değil. Burada Türkiye, bu çalışmaları sürekli yapacaktır. Bunun da bana göre panzehiri asker ile sivilin iç içe, birlikte çalışmasıdır. Askerin kesinlikle bu konuda, özellikle sivilin karar alma mekanizmasında sivile çok güçlü destek vermesidir ama kararı tamamen sivilin almasıdır"

Işık, AA Editör Masası'na konuk oldu
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:40

ANKARA (AA) - Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, terör örgütü PKK'nın saldırılarına ilişkin, "Nasıl 23 Temmuz'da giriştikleri haince süreçte çok ağır bedeller ödediler, şimdi 15 Temmuz'dan sonra da bu yaptıklarının çok ağır şekilde karşılığını alacaklar, bedellerini ödeyecekler. Burada hiç tereddüt taşımıyoruz. İnşallah bu konuda halkımızla el ele bu hainlerin ihanetlerini boşa çıkaracağız. Nasıl FETÖ ihanetini boşa çıkardıysak, PKK ihanetini de boşa çıkaracağız." dedi.

Işık, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Darbe girişimi sonrasında çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle yeni düzenlemelerin yapıldığını anımsatan Işık, "Elbette, 'Herşeyi yaptık, bu işleri bitirdik. Bu düzenlemlerden sonra kimse darbeyi aklından geçiremez' gibi bir anlayışta olamayız." ifadesini kullandı.

Dünyada birçok ülkenin sivil denetim üzerine yıllardır çok ciddi çalışmalar yaptığını ve tedbir aldığını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

"İnsanın psikolojisi ve devletin psikoloji çok fark etmiyor. Düşünün, 8-10 kişi bir minibüsteyiz ve belinde silah olan biri bindi. Hepimiz tedirgin olur muyuz? Hepimizin gözü o kişide olur mu? Yapacağı her hareket bizi ürkütür mü? Dünya, bu psikolojiyle, özellikle elinde silah bulunduran devlet görevlilerini çok ciddi bir sivil denetime tabi tutmuş. Biz, sivil denetimi artırmak istediğimiz zaman, 'Siviller hiçbir şeyden anlamaz, askerler her şeyin en iyisini bilir' anlayışı devreye giriyor. Böyle bir anlayış yok.

Bir ülkenin, Türkiye Cumhuriyeti gibi, Türk milleti gibi 5 bin yıllık devlet geleneği olan bir ülkenin başbakanı ordusuna yanlış emir vermez. Bu, Sayın Binali Yıldırım için de geçerli, daha önceki başbakanlar için de geçerliydi. Ne merhum Ecevit ne merhum Demirel ne merhum Türkeş ne de merhum Erbakan, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz gibi aklınıza gelen tüm başbakanları düşünün, hiçbir başbakan ordusuna saçma sapan emir vermez. Dolayısıyla, bu anlayışı kesinlikle reddetmek durumundayız. 'Dünyanın yüzyıldır üzerinde çok yoğun kafa yorduğu ve tedbir aldığı bir konuyu bir kanun hükmünde kararnameyle hallettik' demek mümkün değil. Burada Türkiye, bu çalışmaları sürekli yapacaktır. Bunun da bana göre panzehiri asker ile sivilin iç içe, birlikte çalışmasıdır. Askerin kesinlikle bu konuda, özellikle sivilin karar alma mekanizmasında sivile çok güçlü destek vermesidir ama kararı tamamen sivilin almasıdır."

-Terör örgütünün saldırıları

Bakan Işık, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından terör örgütü PKK'nın yine Diyarbakır, Mardin gibi birçok ilde bombalı araçlarla saldırılar düzenlediğinin ve Elazığ'da da il emniyet müdürlüğüne yönelik saldırıda sivillerin de yaşamını yitirdiğinin anımsatılması üzerine, PKK'nın özellikle sivillere yönelik saldırılarını değerlendirdi.

Saldırılarda hayatını kaybeden asker ve sivil vatandaşlara Allah'tan rahmet ve yaralılara acil şifa dileyen Işık, "Aslında bu Türkiye Cumhuriyeti'nin çok iyi bildiği ama vatandaşın yeni yeni fark ettiği terör örgütü PKK'nın gerçek yüzünü ortaya koymasıdır. Burada, PKK'nın ne kadar kanlı bir örgüt olduğunu, gerektiğinde kendi adına savaştığını iddia ettiği, kendi adına mücadele ettiğini iddia ettiği insanları bile öldürürken gözünü kırpmadığını 23 Temmuz'da başlayan süreçte bir kez daha görmüş olduk. Hele hele 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra ortaya koydukları haince eylem tarzı, bu konuda PKK'nın bizim bildiğimiz ama dünyanın çok görmek istemediği gerçek yüzünü ortaya koydu." diye konuştu.

Sivillere yönelik saldırıların da terör örgütü PKK'nın, kendi hedefine ulaşmak için hiçbir şeyden kaçınmayacağının en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

"Bu, aslında başka bir şeyin daha göstergesidir. O da PKK terör örgütünün, bölge halkının dertleriyle değil de birtakım küresel güçlerin istekleriyle hareket ettiğinin bir göstergesidir. Sözde 'bölge halkının haklarını savunuyorum' diyen bir örgütün, sivilleri hedef alan bombalı saldırılar gerçekleştirmesinin hiçbir şekilde izahı olamaz. Bu, terör örgütünün, küresel güç merkezlerinin maşası olduğunun çok net göstergesidir. Bunu, maalesef 40 yıla yakın zamandır yapıyor ama son dönemde özellikle 15 Temmuz'dan sonra sanki 'Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve güvenlik güçlerinde bir zaaf oluşmuştur. Ben de bu zaafı değerlendireyim' fırsatçılığıyla bu kadar bombalı saldırılarla eylem yapması, aslında PKK'nın 23 Temmuz'da iki polisimizi Ceylanpınar'da yatağında haince şehit etmesiyle yaptığı büyük bir hesap yanlışını, bir kez daha yaptığını gösteriyor.''

-"Bundan sonrasını PKK düşünsün"

"Şunu, PKK'nın çok iyi bilmesi lazım ki bugün Türkiye Cumhuriyeti 15 Temmuz gecesinden çok daha güçlüdür. En azından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içerisine sızmış hainler, kendi içerisinden çok büyük oranda temizlenmiştir ve PKK'nın içeriden destek alma imkanı ortadan kalkmıştır." ifadesini kullanan Işık, şunları söyledi:

"Bundan sonrasını PKK düşünsün, bundan sonrasını PKK'nın yöneticileri düşünsün. Bu açıdan milletimizin özellikle bölge halkımızın güvenlik güçlerimizle çok sıkı bir işbirliği yapmasının, bölgemizin geleceği açısından da çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu hainlerin eylem yapmalarına fırsat vermeyecek çalışmaları, devlet, millet el ele yapmalıyız. Halkımız, bu konudaki haberdar olduğu hazırlıkları en yakın güvenlik gücüne bildirme noktasında eminim çok hassas ama şu dönemde bu hassasiyetini biraz daha artırmaları çok yerinde olacak."

Milli Savunma Bakanı Işık, terörle mücadelenin kesintisiz devam edeceğinin altını çizerek, "Nasıl 23 Temmuz'da giriştikleri haince süreçte çok ağır bedeller ödediler, şimdi 15 Temmuz'dan sonra da bu yaptıklarının çok ağır şekilde karşılığını alacaklar, bedellerini ödeyecekler. Burada hiç tereddüt taşımıyoruz. İnşallah bu konuda halkımızla el ele bu hainlerin ihanetlerini boşa çıkaracağız. Nasıl FETÖ ihanetini boşa çıkardıysak, PKK ihanetini de boşa çıkaracağız." diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir devlet olduğuna vurgu yapan Işık, "Şunu bilmeliyiz ki Türk Silahlı Kuvvetleri de emniyet güçlerimiz de Türkiye Cumhuriyeti de 15 Temmuz'dan çok daha güçlüdür. Zaaf alanlarını büyük oranda ortadan kaldırmıştır. Terör örgütünün içeride iş birliği yaptığı veya yapmak durumunda olduğu ihanet odakları, devletin içerisinden büyük oranda temizlenmiştir. PKK'nın bundan sonra çok daha fazla korkmasını gerektiren bir yeni durumdur." açıklamasında bulundu.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×