İş sağlığı ve güvenliği semineri

- İstanbul Büyükşehir Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğünce düzenlenen seminerde, bu alandaki kanun ve uygulamalar ele alındı - İstanbul Gedik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taşkent: - "Yasalara hayat veren uygulamalardır. Yasaları çıkartmak tek başına yeterli değildir. Yasalar tam anlamıyla ülkemizde uygulamaya geçmediği için ölümlü kazalar olmaktadır"

İş sağlığı ve güvenliği semineri
10 Mayıs 2016 Salı 14:38

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü tarafından İstanbul Gedik Üniversitesi ile ortaklaşa "İstanbul İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri Eğitim ve Bilinçlendirme Programı" kapsamında bilinçlendirme semineri düzenlendi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 2013'te hizmete başlayan İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü, bu alanda çıkarılan 6331 sayılı Kanun'un getirdiği yenilik ve uygulamaların hem özel sektör hem de kamu kurumları tarafından doğru anlaşılması ve uygulanabilmesi amacıyla üniversitelerle iş birliği yaparak bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.

"İstanbul İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri Eğitim ve Bilinçlendirme Programı" kapsamında düzenlenen seminer, İstanbul Gedik Üniversitesinin Kartal Yerleşkesi'nde yapıldı. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında Almanya örneği, risk değerlendirmesi ile bu alandaki uygulamalarının ele alındığı seminer, uzmanlar, özel sektörde hizmet veren profesyoneller ve bu alanda eğitim alan öğrenciler takip etti.

Seminerin açılışını yapan İstanbul Gedik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Taşkent, yasalara hayat verenin uygulamalar olduğunu belirterek, "Yasaları çıkartmak tek başına yeterli değildir. Yasalar tam anlamıyla ülkemizde uygulamaya geçmediği için ölümlü kazalar olmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda önlem almak, ödeme yapmaktan çok daha ucuzdur." ifadelerini kullandı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Süleyman Bakan da iş sağlığı ve güvenliği alanındaki kanun ve uygulamalarının toplum tarafından benimsenmesi için bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

İş sağlığı ve güvenliğinin, kültür olması için çalışmalarını sürdürdüklerine dikkati çeken Bakan, belediye olarak insanı korumak amaçlı çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Gedik Holding Üst Yöneticisi Mustafa Koçak ise "İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında Almanya örneği ve Gedik perspektifi" konulu bir sunum yaptı. İş sağlığının önce yapısal sağlık ve güvenlikten geçtiğine değinen Koçak, "İş sağlığı ve güvenliğiyle ile yapısal güvenlik direkt birbiriyle ilişkilidir. Çalışan yapısal sağlamlığa inanır, onu temel alır ve çalışmasını öyle sürdürür. Yapıyı inşa eden teknik bölüm, teknik personel sorumluluktan kaçmamalıdır." değerlendirmesini yaptı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü'nün üniversitelerle iş birliği içinde gerçekleştirdiği "İstanbul İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri Eğitim ve Bilinçlendirme Programı" her ay farklı konu ve konuklarla, farklı bir üniversitede gerçekleştirilerek sektör profesyonellerine, katılımcılara ve akademik çevreye mesleki, sosyal bilinçlendirme desteği sağlıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü tarafından 4 binin üzerinde kişiye mesleki bilinçlendirme yapıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×