İranlı aktiviste 10 yıl hapis

- İran'da cezaevinde tutulan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi Başkan Yardımcısı Muhammedi, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

İranlı aktiviste 10 yıl hapis
19 Mayıs 2016 Perşembe 21:45

İSTANBUL (AA) - İran'da "ülke güvenliğine karşı komplo kurmak ve rejime karşı propaganda yapmak" suçlamalarıyla cezaevinde tutulan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi Başkan Yardımcısı ve aktivist Nergis Muhammedi'nin 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Muhalif internet sitesi Sahamnews'in haberine göre, Muhammedi, Tahran'daki Devrim Mahkemesi tarafından "ülke güvenliğine karşı komplo kurmak maksadıyla yasadışı faaliyetlerde bulunmak, rejime karşı propaganda yapmak" gibi suçlamalarla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Öte yandan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Muhammedi'ye yönelik kararı kınayan bir bildiri yayınlayarak, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye konu hakkında sessiz kalmama çağrısında bulundu.

İran'daki İnsan Hakları Savunucuları Merkezi Başkan Yardımcısı, aktivist ve aynı zamanda da gazeteci kimliğiyle ön plana çıkan Nergis Muhammedi, Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi ile birlikte yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Muhammedi, 26 Eylül 2011'de 6 yıl hapse mahkum edilmişti. Uluslararası alanda çok sayıda kuruluş serbest bırakılması için imza kampanyaları başlatmış, daha sonra Muhammedi 31 Temmuz 2012'de serbest bırakılmıştı. Nergis Muhammedi, daha sonra yaptığı bir konuşma nedeniyle geçen yıl mayıs ayında yeniden tutuklanarak cezaevine konulmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×