İran'da eğitime "hava kirliliği" engeli

- Tahran'da hava kirliliği sebebiyle ilkokullar yarın da tatil edildi

İran'da eğitime
15 Kasım 2016 Salı 15:07

TAHRAN (AA) - İran'ın başkenti Tahran'da hava kirliliği sebebiyle ilkokulların bir gün daha tatil edildiği bildirildi.

Tahran Çevre Gözetim ve Denetim Kurumunun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, başkentin havasının sağlık koşullarına uygun olmaması sebebiyle iki gündür eğitime ara verilen ilkokullar yarın da tatil edildi.

Kurumun Genel Müdürü Nasır Mehrdadi, söz konusu açıklamada, Tahran genelinde hava kirliliği değerinin 145 mikrogram/metrekübün üzerinde tespit edildiğini aktardı.

- En kirli hava kentin güneyinde

Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Rastgari de kentin güneyindeki 20'nci bölgenin, 198 mikrogram/metreküple son 24 saatte ölçülen en kirli havaya sahip olduğunu belirtti.

Hava kirliliğinin 13 gündür sınırın üzerinde seyrettiğini belirten Rastgari, bu durumun cuma gününe kadar sürmesini beklediklerini kaydetti.

Açıklamada Tahran halkının mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmaması gerektiği ifade edildi.

Kentin hava sirkülasyonuna uygun olmayan fiziki yapısı ve nüfus yoğunluğunun yanı sıra düşük model araçlar ve milyonlarca motosikletin çıkardığı egzoz gazları, Tahran'da hava kirliliğini arttıran etkenler arasında sayılıyor. Tahran'ın dünya genelindeki hava kirliliği sıralamasında ilk 5 kent arasında yer aldığı belirtiliyor.

Hava kalitesi endeksinde bir metreküp hava içindeki partikül maddeye (PM10) göre belirlenen değerler şöyle sıralanıyor:

0-50 arası "temiz hava" (yeşil), 51-100 "orta" (sarı), 101-150 "hassas" (turuncu), 151-200 "sağlıksız" (kırmızı), 201-300 "kötü" (mor), 301-500 "tehlikeli" (kahverengi).


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×