İran ve IKBY arasındaki gerginlik

İran ve IKBY arasındaki gerginlik
03 Temmuz 2016 Pazar 18:10

ERBİL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Dışilişkiler Sorumlusu Fellah Mustafa'nın, İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami'nin saldırı tehdidinin ardından İran'ın Erbil ve Süleymaniye kentlerindeki konsolosluk yetkilileriyle bir araya gelerek, hükümetin rahatsızlığını resmi şekilde dile getirdiği belirtildi.

IKBY Dışilişkiler Dairesi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Mustafa ve İranlı diplomatların Kürt bölgesine yapılan saldırı tehdidini ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, Mustafa'nın askeri saldırı tehditleriyle hiçbir şekilde sorunların çözülemeyeceğini belirterek, "Her iki taraf arasındaki sorunların çözülmesi için uluslararası yasalara bağlı kalarak, diplomatik ve barış yolları göz önünde bulundurarak ortak bir komisyon kuruldu. Maalesef, Kürdistan bölgesi ve İran yetkilileriyle yapılan toplantıdan hemen iki gün sonra İran Devrim Muhafızları Komutanı Yardımcısı Hüseyin Selami, bölgeyi yok etmekle tehdit etti. Şiddetle bu tehdide karşı çıkıp, yersiz tavrın her iki tarafın dostane ilişkilerine ters düştüğünü belirtiyoruz." ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca, İranlı diplomatların da ülkelerinin hiçbir şekilde IKBY üzerinde tehlike arz etmediğini ve Selami'nin açıklamasının farklı şekillerde yorumlandığını belirttiler.

Açıklamada, Selami'nin hedefinin IKBY olmadığını teyit eden İranlı diplomatların, "İran İslam Cumhuriyeti üzerinde tehlike oluşturacak her noktaya saldırıda bulunuyoruz. Bu da bizim en doğal hakkımızdır" ifadelerine yer verildi.

Toplantının sonunda Mustafa'nın, IKBY'nin rahatsızlığını içeren mektubu, resmi şekilde İranlı diplomatlara teslim ettiği belirtildi.

İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, önceki gün "Irak'ın kuzeyindeki siyasi yetkililere, yükümlülüklerine bağlı kalmaları uyarısında bulunuyorum. İran'a tehdit oluşturan her noktayı hiç tereddüt etmeksizin yok edeceğiz" açıklamasını yapmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×