Irak'ta Bataklık Araplarının yaşadığı "Ahvar" bölgesi

Irak'ta Bataklık Araplarının yaşadığı
18 Temmuz 2016 Pazartesi 11:50

BAĞDAT (AA) - Irak, güneyindeki "Madan" diye bilinen Bataklık Araplarının yaşadığı, suda yüzen evlerin bulunduğu "Ahvar" bölgesinin dünya turizmine açılmasını istiyor.

AA muhabirine konuşan Irak Meclisi Turizm ve Eserler Komitesi Başkanı Ali Maliki, Ahvar bölgesinin dünya miras listesine eklendiğini anımsatarak, "Ahvar'ın dünya turizmine açılmasını istiyoruz. Bunun sağlanması için hükümet ve Birleşmiş Milletler'in (BM) buraya daha fazla suyun taşınması için üzerine düşeni yapması lazım." dedi.

- "Ahvar, Ortadoğu ve Batı Asya'nın en büyük bataklık bölgesidir"

"Ahvar, birinci derece turizm bölgesidir." diyen Maliki, "Buraya yatırımcıları teşvik ederek, su ortasında yüzen evlerin dünya turizmine kazandırılmasını sağlayacağız. Yatırım yapanlara da bir takım kolaylıklar tanıyacağız ve aynı zamanda turistik dinlenme tesislerinin inşa edilmesini de isteyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Amara kenti Çevre Dairesi Müdürü Muhsin Aziz de "Ahvar'da 12'si nadir olmak üzere 40 çeşit kuş bulunuyor. Ahvar, aynı zamanda Ortadoğu ve Batı Asya'nın en büyük bataklık bölgesidir." şeklinde konuştu.

Ahvar, Irak'ın Basra, Amara ve Nasiriyye kentlerindeki Dicle Nehri havzasında yer alıyor. Çok sayıda suda yüzen sazdan yapılmış evlerin bulunduğu ve Bataklık Araplarının yaşadığı üç kenti kapsayan Ahvar bölgesinin yaklaşık 20 bin kilometrekarelik yüz ölçümü bulunuyor.

Ahvar, dün İstanbul Kongre Merkezi'ndeki UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı kapsamında düzenlenen "Kültür Varlıklarının Korunması Konusunda Ülkemiz Mevzuatı 1970-1972 Sözleşmesinin Komşu Ülkelerle Karşılıklı Uygulanması" konulu panelde dünya miras listesine eklenmişti.

Etiketler; #ırak #bağdat

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×