İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı

- İngiltere’nin Brexit kararı Avustralya piyasasını vurdu - Ülkede piyasalar günü düşüşle kapadı

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı
24 Haziran 2016 Cuma 16:27

MELBOURNE (AA) - İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının (Brexit) ardından Avustralya borsası günü 50 milyar dolarlık kayıpla kabartırken, Avustralya doları yüzde 3.68 değer kaybetti.

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı 2 Temmuz’da yapılacak genel seçime endekslenen Avustralya piyasalarını olumsuz etkiledi. Günü 50 milyar dolarlık kayıpla kapatan Avustralya borsasının hafta başında nasıl bir tepki ile açılacağı merakla beklenirken, Avustralya doları Amerikan doları karşında 3.68 puan değer kaybederek 0.73 cente indi.


-‘‘Avustralya ekonomisi çok güçlü’’


Piyasalarda yaşanan olumsuz etkiyi azaltmaya yönelik açıklamalarda bulunan Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Avustralya ekonomisinin çok güçlü olduğunu söyledi. İç piyasaya olumlu mesajlar vererek panik havasını önlemeye çalışan Turnbull, ‘‘ Avustralyalıların, piyasanın istikrarsızlığından ve Avustralya doları dahil, dövizin değer kaybetmesinden tedirgin olduklarının farkındayım. Avustralya ekonomisinin çok güçlü ve dayanıklı olduğunu hatırlamak çok önemli, daha öncede dünya küresel şoklara uğradı ve altından kalktı.’’ dedi.

İngiltere ve Avustralya ilişkilerinin çok güçlü ve samimi olarak kalacağını, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının Avustralya ve AB ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşmalarını etkilemeyeceğini belirten Turnbull, Avrupa ile kurulan güçlü ilişkilerin devam edeceğini vurguladı.

Avustralya’da ana muhalefette yer alan İşçi Partisi Lideri Bill Shorten da bir açıklama yaparak halkı sakin olmaya çağırdı. Shorten, ‘‘bu karar ekonomiye kısa vadede eki yapacak, çünkü bizim Birleşik Krallık ile ticaretimiz yüzde 3 oranında yani finans sistemimiz sterline bağlı değil.’’ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×