İngiltere'nin AB’den ayrılma kararı

- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: - "Bu dağılma sürecinin esas göstergesi Ukrayna kriziydi. Avrupa Ukrayna krizinde hiçbir şey yapamadı. Seyretti. Rusya'nın oradaki stratejik, o Doğu Avrupa'daki geleneksel sınırlarına genişlemesine mani olacak bir adım geliştiremedi" - "Bendeniz, akademik hayattayken de söylerdim. AB'nin önündeki en temel mesele Avrupa ordusunu kurabilmektir. Bunları hepsi bir devlet fonksiyonudur" - "Benim üzüldüğüm, Avrupalı politikacılar bunlar üzerine konuşup Avrupa'nın geleceğini nasıl tahkim edecekleri politikaları geliştireceklerine, İslamofobianın arkasına sığınarak, bir Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı haline dönüştürerek onun arkasından bir siyaset geliştirmeye başladılar"

İngiltere'nin AB’den ayrılma kararı
24 Haziran 2016 Cuma 15:47

İSTANBUL (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına ilişkin, "Bu dağılma sürecinin esas göstergesi Ukrayna kriziydi. Avrupa Ukrayna krizinde hiçbir şey yapamadı. Seyretti. Rusya'nın oradaki stratejik, o Doğu Avrupa'daki geleneksel sınırlarına genişlemesine mani olacak bir adım geliştiremedi." dedi.

Kurtulmuş, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde DEİK üyelerini kabul ettiği görüşme öncesinde İngiltere'deki Avrupa Birliği (AB) oylamasını değerlendirdi.

AB'nin birlik aşamasına gelene kadar son derece başarılı olduğunun altını çizen Kurtulmuş, 1665'ten itibaren Avrupa Birliği'nin devam eden bir fikir olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, İngiltere'deki referandumun politik farklılıkları ortaya çıkardığını dile getirerek, "Avrupa Birliği Gümrük Birliği'ni çok başarılı bir şekilde aştı. Ondan sonra Avrupa adalet mekanizmasını kurmada başarılı bir şekilde o süreci aştı. Avrupa Parlamentosu'nun kuruluşu başarılı bir şekilde aşıldı. Bir para politikasının izlenmesi de başarılı bir şekilde oluştu. Bendeniz, akademik hayattayken de söylerdim. AB'nin önündeki en temel mesele Avrupa ordusunu kurabilmektir. Bunların hepsi bir devlet fonksiyonudur. Parlamentosu, adalet divanı, para birimi, para politikaları... Bütün bunların hepsi bir devletin fonksiyonları. Ama bir devleti kamil hale getirecek olan şey ise devletin ortak bir savunma mekanizmasıdır. Yani bir ordunun kurulmasıdır. AGİT üzerinden bir şeyler yapılmaya çalışıldı ama Avrupa'nın başarısız kaldığı nokta burası. Hatta bendeniz 20 yıl önce de söylerdim. 'Eğer Avrupa ortak bir ordu kuramazsa dağılma sürecine girer."

- "Ukrayna krizi dağılmanın göstergesiydi"

İngiltere'deki oylamanın bu dağılma sürecinin açık göstergelerinden biri olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, "Bu dağılma sürecinin esas göstergesi Ukrayna kriziydi. Avrupa Ukrayna krizinde hiçbir şey yapamadı. Seyretti. Rusya'nın oradaki stratejik o Doğu Avrupa'daki geleneksel sınırlarına genişlemesine mani olacak bir adım geliştiremedi. Onun sonucu olarak Avrupa Birliği bundan sonra kendi iç çelişkilerini tartışacaktır. Benim üzüldüğüm Avrupalı politikacılar bunlar üzerine konuşup Avrupa'nın geleceğini nasıl tahkim edecekleri politikaları geliştireceklerine, İslamofobianın arkasına sığınarak, bir Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı haline dönüştürerek onun arkasından bir siyaset geliştirmeye başladılar." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, İngiltere Başbakanı Cameron'ın Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki değerlendirmelerini eleştirerek Avrupa'nın öncelikle kendi geleceğini konuşması gerektiğini söyledi.

Bu konuda haklı çıktıklarını dile getiren Kurtulmuş, referandum sonucunun İngiliz halkının kendi kararı olduğunu ve buna saygı duyduklarını kaydetti.

Kurtulmuş, Türkiye ve İslam karşıtlığı üzerinden siyaset yapmanın Avrupa'da çok kolay olduğunu anlatarak, bunun yarın için Avrupa siyasetini tıkayacağını söyledi.

Avrupa'nın hemen her ülkesinde İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığının ilerlediğini anımsatan Kurtulmuş, yabancı düşmanlığının göçmen krizi üzerinden geliştiğine dikkati çekti.

Kurtulmuş, aşırı sağ parti ve örgütlerin Avrupa'nın her yerinde güçlendiğine vurgu yaparak, "Bu Avrupa için en az Avrupa Birliği'nin dağılma süreci kadar tehlikeli bir politik sinyalidir. Avrupalı politikacıların bunları görmesi tedbir alması lazım." dedi.

Avrupalı politikacıların şu anda yaşadıklarını gözden geçirmesi gerektiğini anlatan Kurtulmuş, "Korkarım ki bir kaç sene sonra bu politika üretememe noktasında Avrupa siyaseti devam ederse çok daha vahim sonuçlarla karşılaşır. Bu sorunların üstesinden gelmeleri mümkün olmaz." diye konuştu.

- "Gelişmeleri takip ediyoruz"

Kurtulmuş, referandumun Avrupa ve dünya siyaseti açısından yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak bütün bunları çok iyi görüyor ve takip ediyoruz. Hepsini çok iyi biliyoruz. Nasıl gelişeceğini de tahmin ediyoruz. Ama hep beraber de bunlara hazırlıklı olmamız lazım. Türkiye olarak bizim bunları sadece tespit etmemiz değil aynı zamanda da küresel rekabet ortamına çok güçlü aktörler olarak girebilecek hazırlıkları yapmalıyız."

Kurtulmuş, bu süreçte Türkiye'nin şimdi ve daha sonra ortaya çıkacak başka dalgalara karşı hazırlıklı olması gerektiğini anlatarak, DEİK'e bu süreçte önemli görevler düştüğünü söyledi.

Hükümetin ve iş dünyasının bu süreçte çok planlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, Türkiye'nin bu süreci başarılı şekilde aşacağını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×