İngiltere Merkez Bankası'ndan "Brexit" uyarısı

- "Birleşik Krallık AB'den çıkarsa, sterlinde sert düşüş yaşanır"

İngiltere Merkez Bankası'ndan
16 Haziran 2016 Perşembe 17:13

LONDRA (AA) - İngiltere Merkez Bankası (BoE), ülkede gelecek hafta yapılacak Avrupa Birliği (AB) referandumundan birlikten ayrılma yönünde karar çıkarsa, sterlinde sert düşüşün yaşanacağı uyarısında bulundu.

BoE'nin politika faizini yüzde 0,50'de sabit tutmasının ardından Para Politikası Kurulu tarafından konuya ilişkin bugün yapılan açıklamada, olası ayrılığın ülkedeki üretimi, enflasyonu, tüketimi ve yatırımları olumsuz etkileyeceği kaydedildi. Açıklamada, ayrılığın sadece Birleşik Krallık için değil, küresel piyasalar için de risk oluşturduğu vurgulanırken, "Sterlinin sert bir şekilde değer kaybetme ihtimali var." denildi.

Birlikten ayrılma yönünde kampanya yürütenler BoE'yi korku yaymakla ve görüş bildirerek, seçim kurallarını ihlal etmekle eleştiriyor. "Ayrılığa Oy Ver" kampanyasının direktörü Bernard Jerkin, BoE Başkanı Mark Carney'e gönderdiği mektupta, kamuoyunu yönlendirecek yorumlardan kaçınmaya çağırmıştı.

İngiltere Başbakanı David Cameron da dün verdiği bir demeçte, "olası ayrılığın ekonomi ve kamu finansmanı için zehirleyici olduğunu" söylemişti.

Bu arada, AB referandumunun belirsizliği ve son yapılan anketlerde "Brexit" yanlılarının oranının fazla çıkması, sterlinin dolar karşısında değer kaybetmesine ve yatırımların yavaşlamasına neden oluyor.

Birleşik Krallık'ta AB referandumu 23 Haziran Perşembe günü yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×