İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığındaki arama

- Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığında yapılan arama ve inceleme sonucu gözaltına alınan 8 askerden 7'si adliyeye sevk edildi

İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığındaki arama
19 Temmuz 2016 Salı 11:57

ADANA (AA) - Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığında yapılan arama ve inceleme sonucu gözaltına alınan 8 askerden 7'si adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca görevlendirilen 2 cumhuriyet başsavcıvekili ve 5 cumhuriyet savcısı, polis ekipleri eşliğinde İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığında arama ve inceleme gerçekleştirildi.

Darbe girişimi sırasında Ankara'da bombalama eylemlerine katılan uçaklara yakıt ikmali yaptığı belirlenen tanker uçakların kalkış yaptığı hava üssünün kule ve radar kayıtları, tanker uçaklarının radar takibi, darbe girişimi için havalanan F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yapmalarını sağlayan askeri mürettebatla ilgili incelemeler yapıldı.

İnceleme sonucunda, darbe girişimiyle bağlantılı olduğu belirlenen 2 üsteğmen, 2 teğmen, 2 başçavuş ve bir uzman çavuş ile rütbesi belirtilmeyen bir asker gözaltına alındı. Ayrıca 17 bin lira para bulundu. Bu paranın daha önce tutuklanan İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'a ait olduğu belirtildi.

Dün akşam Adli Tıp Birimine götürülüp sağlık kontrolünden geçirilen askerler, merkez komutanlığında tutuldu. Yapılan işlemlerin ardından gözaltındaki 8 askerden 7'si sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Adliye önünde çevik kuvvet polisleri sıkı güvenlik önlemleri aldı. Ellerinin arkadan kelepçelendiği görülen askerlerin sorgusunun devam ettiği öğrenildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×