İlk adımlarını 6 yaşında atabildi

- Doğum sırasında beyninin oksijensiz kalması nedeniyle yürüyemeyen 6 yaşındaki Berkan Efe, Mersin'in Tarsus ilçesinde geçirdiği ameliyatlar sayesinde sağlığına kavuştu - Baba Efe: "Büyük bir umutla Van'dan Tarsus'a geldik ve oğlumuz geçirdiği ameliyatların ardından yürümeye başladı"

İlk adımlarını 6 yaşında atabildi
17 Eylül 2016 Cumartesi 14:46

MERSİN (AA) - Van'ın Edremit ilçesindeki doğum sırasında beyninin oksijensiz kalması nedeniyle yürüyemeyen 6 yaşındaki Berkan Efe, Mersin'in Tarsus ilçesinde geçirdiği ameliyatlar sayesinde ilk adımlarını attı.

Edremit'e bağlı Andaç köyünde yaşayan Selim-Filiz Efe çifti, tavsiye üzerine doğuştan yürüyemeyen çocuklarını Tarsus ilçesindeki özel bir hastaneye götürdü.

Çocuk, burada yapılan tetkiklerin ardından doktor Ömer Sayar'ın gerçekleştirdiği bir dizi ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Baba Selim Efe, gazetecilere yaptığı açıklamada, doğuştan yürüyemeyen oğlu Berkan'ı önce Van'da, daha sonra da İstanbul'da doktora götürdüğünü söyledi.

Berkan'ın büyüdükçe ayaklarının dışa doğru ters dönmeye başladığını anlatan Efe, "Bir yıl önce de tanıştığım bir kişi kendi kardeşinin de hiç yürüyemediğini, Tarsus ilçesinde Ortopedi Uzmanı Ömer Sayar'ın yaptığı ameliyattan sonra yürümeye başladığını anlattı. Biz de büyük bir umutla Van'dan Tarsus'a geldik ve oğlumuz geçirdiği ameliyatların ardından yürümeye başladı. Çok mutluyuz." diye konuştu.

-" Kasılmalar yürümeyi engelliyordu"

Doktor Sayar da Berkan'ın doğum sırasında beyninin oksijensiz kalmasına bağlı olarak beyinde yürümeyi sağlayan merkezlerde hasar meydana geldiği için adım atamadığını belirtti.

Çocuğu ameliyat ederek sağlına kavuşturduklarını aktaran Ömer Sayar, "Bu rahatsızlıkta kalça, diz ve ayaklardaki bazı kaslarda kasılma olmakta ve bu kasılma yürümeyi engellemektedir. Biz her iki kalça, her iki diz ve ayaklardan çocuğu ameliyat ettik. Yaptığımız müdahalelerden sonra küçük Berkan ilk kez yürüme sevincini yaşadı." dedi.

Sayar, Berkan'a yürüme sevincini yaşattıkları için çok mutlu olduklarını, çocuğun bir süre daha fizik tedavi göreceğini de kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×