İkamet süresi tamamlanmadığı için aracı gümrükte kaldı

- Fransa yaşayan gurbetçi Nihat Yıldız, Türkiye'ye giriş yapılmak istenen tarihten geriye doğru 365 gün içinde en az 185 gün yurt dışında ikamet etme şartını taşımadığı için yurda alınmayan yabancı plakalı aracının Kapıkule'deki gümrük kapısında kalması nedeniyle mağdur olduğunu bildirdi - Nihat Yıldız: - "Bu kanundan haberim yoktu. Arkadaşlarımızın ve çoğu insanın da haberinin olduğunu sanmıyorum."

İkamet süresi tamamlanmadığı için aracı gümrükte kaldı
25 Mayıs 2016 Çarşamba 11:55

İSTANBUL (AA) - Fransa yaşayan gurbetçi Nihat Yıldız, Türkiye'ye giriş yapılmak istenen tarihten geriye doğru 365 gün içinde en az 185 gün yurt dışında ikamet etme şartını taşımadığı için yurda alınmayan yabancı plakalı aracının Kapıkule'deki gümrük kapısında kalması nedeniyle mağdur olduğunu belirterek, gurbetçileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Dün Fransa'dan memleketi Samsun'a gitmek üzere aracıyla yola çıkan Yıldız, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda yurda giriş işlemleri için başvurdu. Yıldız'a, "Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği"ndeki ilgili maddeler uyarınca aracının yurda sokulamayacağı bildirildi. Yabancı plakalı aracını gümrüğe ait otoparkta bırakarak, bu sabah otobüsle İstanbul'a gelen Yıldız, Atatürk Havalimanı'ndaki basın mensuplarına yaşadıklarını anlattı.

Yıldız, eylül ayında annesinin vefatından dolayı Türkiye'ye geldiğini, burada 206 gün kaldığını söyledi. Aracını Türkiye'ye sokabilmesi için Fransa'da da en az 185 gün ikamet etmesi gerektiğini daha sonra öğrendiğini ifade eden Yıldız, "Bu kanundan haberim yoktu. Arkadaşlarımızın ve çoğu insanın da haberinin olduğunu sanmıyorum." diye konuştu.

Yıldız, Kapıkule'deki gümrük yetkililerinin kendisine bir ay içinde bin 400 kişinin mağdur olduğunu, 400 aracın ise buradaki otoparkta bekletildiğini kendisine aktardığını söyledi.

Gümrükte kalan araçlar için günlük 10 lira park parası alındığını ifade eden Yıldız, gurbetçilerin bu konu hakkında konsolosluklardan bilgi almaları tavsiyesinde bulundu.

Aracıyla giriş yapmadığı için mağdur olduğunu dile getiren Yıldız, memleketi Samsun'a tarifeli uçakla gideceğini sözlerine ekledi.

Yabancı plakalı araçla Türkiye'ye giriş yapılmak istenen tarihten geriye doğru 365 gün içinde en az toplam 185 gün yurt dışında fiilen ikamet etmek gerekiyor. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde de "Yurt dışından getirilen kişisel kara taşıtlarıyla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplar" bölümünde yer alan bilgilerde "Bilindiği üzere yurt dışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının, Türkiye'deki kalış süresi 6 aydan 24 aya çıkarılmıştı. Yabancı plakalı araçla Türkiye'ye giriş yapabilmek için, Türkiye'ye giriş yapmak istenen tarihten geriye doğru 365 gün içerisinde en az, toplam 185 gün Türkiye dışında fiilen ikamet etmek gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×