İHH'dan Tanzanya'ya ramazan yardımı

- İHH'nın ramazan faaliyetleri dolayısıyla Tanzanya'ya giden 5 kişilik ekibi, bu ülkede bin 500 aileye ramazan kolisi dağıttı - Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım: - "Muhtaç ailelerin sofralarına iftar ve sahurla gelerek, iyiliği tüm dünyaya yaymayı hedefliyoruz. Müslüman kardeşlerimizle burada iftarımızı yapacağız. Müslüman kardeşlerimizle burada hem selamlaşıyoruz hem dualaşıyoruz"

İHH'dan Tanzanya'ya ramazan yardımı
11 Haziran 2016 Cumartesi 12:44

DARÜSSELAM (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetler İnsanı Yardım Vakfı (İHH) ekibi, hayırseverlerin bağışlarıyla hazırlanan ramazan kolileriyle Tanzanya'nın Zanzibar ve Pemba adaları ile Darüsselam kentinde yaşayan ihtiyaç sahibi bin 500 aileyi sevindirdi.

"Kardeşliği Hisset Vakit Ramazan" sloganıyla kampanya başlatan ve 5 kıtada 105 ülkeye uzanan yolculuklar yapan İHH ekipleri, bu yıl yine yetimlerin yüzünü güldürmeye ve ihtiyaç sahibi aileleri sevindirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda 5 kişiden oluşan ekip de Afrika'nın doğusundaki ülkelerinden biri olan Tanzanya'ya gitti. Tanzanya'nın Darüsselam kentine ulaşan ekip, buradan Zanzibar Adası'na geçti. Adanın kuzeyindeki köylere giden İHH ekibi, partner kuruluşu Muzdelife Vakfı aracılığıyla 500 muhtaç aileye gıda kolisi dağıttı.

Büyük bir sevinçle karşılanan İHH ekibi, oyunlar oynadıkları çocuklara çeşitli hediyeler verdi ve aileleriyle sohbet etti.

- "Türkiye'den aldığımız emanetleri kendilerine teslim ediyoruz"

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yıldırım, Zanzibar'ın Donge köyünde yapılan dağıtım sırasında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ramazan dolayısıyla bu ülkeye geldiklerini belirten Yıldırım, Türkiyeli kardeşlerinin selamlarını Zanzibar'a getirdiklerini söyledi. Partner kuruluşları tarafından hazırlanan ramazan kolilerini dağıttıklarını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Çuvallarımızın içinde 2 litre yağ, 5 kilogram un, 5 kilogram pirinç, 5 kilogram un, 5 kilogram bulgur ve 2 kilogram hurma mevcut. Böylelikle muhtaç ailelerin sofralarına iftar ve sahurla gelerek, iyiliği tüm dünyaya yaymayı hedefliyoruz. Müslüman kardeşlerimizle burada iftarımızı yapacağız. Müslüman kardeşlerimizle burada hem selamlaşıyoruz hem dualaşıyoruz. Türkiye'den aldığımız emanetleri kendilerine teslim ediyoruz. Tüm ramazanı inşallah kardeşçe geçiyoruz. Onların evlerinde iftarlık ve sahurluk olmasına vesile olacağız."

Yıldırım, buradan aldıkları duaları da Türkiye'deki hayırseverlere ileteceklerini dile getirdi.

Müzdelife Vakıf Genel Sekreter Faruk Hamad, İHH'nın yardımıyla Kıyad Fatih Camisi önünde muhtaç ailelere ramazanda yardım ulaştırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Donge köyünde yaklaşık 100 aileye yardım verdiklerini ifade eden Hamad, "Aslında sadece 100 kişiye dağıtım yapmıyoruz. Zanzibar'da her aileden ortalama 8 çocuk var. Bu yardımdan en az bin kişinin faydalanacak." dedi.

Hamad, ramazanın Müslümanlara hayır getirmesini dileyerek, Türkçe "Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

- "İHH'ya dünyadaki Müslamanları desteklediği için dua ediyorum"

Köyde yaşayan 5 çocuk annesi Mazi Haci, yardımlardan dolayı İHH ekibine teşekkür etti. Eşinin çiftçi olduğunu ve maddi durumlarının iyi olmadığını belirten Haci, "Sizin buraya gelmeniz bizleri çok mutlu etti. Türkiyeli kardeşlerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Çiftçi Mshamara Konara ise, "Çok teşekkür ederim. İftar ve sahurumuz için hazırlanan paketlerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. İHH'ya dünyadaki Müslamanları desteklediği için dua ediyorum." dedi.

Bu köyde dağıtımını tamamlayan ekip, 2 köyde daha ailelere gıda paketi bıraktı. Ekip, daha sonra botla Zanzibar yakınlarındaki Tumbatu Adası'na geçti. Burada çocuklar tarafından ilahilerle karşılanan ekip, köy meydanında gıda kolilerini ailelere teslim etti ve çocuklara çikolata, şeker ve balon verdi.

İHH ekibi, daha sonra uçakla Pemba Adası'na geçerek, burada da farklı köylerde yaşayan 500 aileye gıda kolilerini dağıttı. Ekip, burada da dağıttıkları hediyelerle çocukları sevindirdi, onlarla çeşitli oyunlar oynadı.

Ekip, son günde ise Darüsselam'da 500 aileyi sevindirdi. Kentin üç ayrı mahallesinde ihtiyaç sahibi ailelere ramazan kolisi veren ekip, aralarında albinolu çocukların da bulunduğu bir görme engelliler okulunu ziyaret etti. İHH ekibi, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerle sohbet ederek, çocuklara çeşitli hediyeler sundu. Okula da yurtta kalan çocuklar için ramazan kolisi verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×