İDO'nun yaz tarifesi yarın başlıyor

- Okulların açılış-kapanış tarihleri, bayram tatilleri ile mevsimin yoğunluğu dikkate alınarak düzenlenen yaz tarifesi seferleri, 18 Eylül'e kadar devam edecek

İDO'nun yaz tarifesi yarın başlıyor
19 Haziran 2016 Pazar 13:41

İSTANBUL (AA) - İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) bazı seferlerin sayılarının artırıldığı ve yeni hatların eklendiği yaz tarifesine yarın başlıyor.

İDO'dan yapılan açıklamaya göre, okulların açılış ve kapanış tarihleri, Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleriyle mevsimin yoğunluğu dikkate alınarak düzenlenen yaz tarifesi seferleri, 18 Eylül'e kadar devam edecek.

Tüm hatların planlaması tatil yoğunluğuna göre oluşturulurken, büyük rağbet gören Yenikapı-Bandırma ve Yenikapı-Bursa hızlı feribot hatlarında, karşılıklı sefer sayısı 12'ye çıkarıldı.

Pendik-Yalova hattında da sefer sayıları artırılırken, 06.00-12.00 ve 14.00-22.45 saatleri arasında 75 dakikada bir sefer düzenlenecek.

Yolculardan gelen yoğun talep doğrultusunda Yenikapı-Yalova hattındaki hızlı feribot seferlerinin sayısı da yaz düzenlemesi kapsamında karşılıklı olarak 26'ya yükseltildi.

Tüm hızlı feribot hatlarında olduğu gibi hem araç hem yolcu taşımacılığı gerçekleştirilen bu hatta, sabah saat 07.45'ten başlayıp saat 23.45'e kadar karşılıklı 1 saate yakın aralıklarla seferler yapılacak.

İstanbul-Yalova feribot seyahatinde kişi başı fiyat 10, araç başı fiyat ise 49 TL'den başlıyor.

Yaz tarifesi kapsamında hem ramazan hem de kurban bayramları için özel tarifeler de uygulanacak.

Buna göre, 1-10 Temmuz tarihleri arasında Ramazan Bayramı tarifesini uygulayacak İDO, gemi takviyeleri, doldur-boşalt yöntemi gibi önlemlerle bayram boyunca yaşanacak trafik yoğunluğunun da önüne geçecek.

Yaz sezonu sonuna denk gelen Kurban Bayramı'nda da 9-18 Eylül günlerine özel bayram tarifesi uygulanacak, yolcuların rahat ve hızlı ulaşımı için tüm tedbirler alınacak.

- Avşa'ya ekspres seferler başlıyor

İDO, bahar tarifesiyle başlattığı Marmara Adası ve Avşa deniz otobüsü seferlerini de yaz tarifesi kapsamında daha da sıklaştırıyor.

Yaz tarifesiyle cuma ve pazar günleri karşılıklı sefer sayısı 12'ye çıkarılarak tatilcilere daha kolay ve rahat ulaşım imkanı sunulacak.

Ayrıca haftanın 7 günü, sabah saat 08.00 İstanbul kalkışlı Avşa ve öğlen saat 12.15 kalkışlı İstanbul ekspres seferleri de yaz tarifesi kapsamında düzenlenecek.

Bostancı-Yenikapı-Çınarcık-Esenköy deniz otobüsü hattında, hafta içi sefer sayısı 6'ya, hafta sonu sefer sayısı ise 7'ye çıkarılacak.

Aynı şekilde, Kadıköy-Yenikapı-Armutlu Tatil Köyü-Armutlu hattına Kumla güzergahını da ekleyecek olan İDO, bu hatta cuma ve cumartesi günleri karşılıklı 8, pazar ise karşılıklı 6'şar sefer düzenleyecek.

- Yaz tarifesi kapsamında fiyatlar düşürüldü

Kadıköy-Yenikapı-Bursa deniz otobüsü seferleri de 4'ten 10'a çıkarılırken, hızlı feribot ve deniz otobüsü hatlarının yanı sıra, araba vapuru hatlarında da yaz tarifesi kapsamında değişiklikler yaşanacak.

Buna göre, Sirkeci-Harem araba vapuru seferleri, hafta içi yoğun saatlerde doldur-boşalt sistemiyle 22.30'a kadar, cumartesi günleri ise 07.00-21.30 saatleri arasında 30 dakika aralıklarla düzenlenecek.

Eskihisar-Topçular araba vapuru hattında her gün 24 saat kesintisiz devam eden seferler de doldur-boşalt sistemiyle sürecek.

Yaz tarifesi kapsamında Eskihisar-Topçular hattında gidiş-dönüş ücretleri için yeni avantajlı fiyatlar sunulacak. Bu kapsamda, otomobil ve otomobil ruhsatlı binek araçların gidiş-dönüş geçiş ücretleri 100, minivan sınıfı araçlarda 110, kamyon ve otobüslerde 210 TL'ye, üç aks otobüsleriyle üç aks tırlarda ise bu rakam 220 TL'ye indiriliyor. Yine ağır vasıtalar arasında dorseli çekiciler, dört aks otobüsler ve tırlar için gidiş-dönüş geçiş ücretleri de 340 TL'ye düştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×