Güney Kore'den Kuzey'e siber suçlama

- Kuzey Kore'nin, Güney Koreli 56 yetkilinin e-posta şifresini ele geçirdiği öne sürüldü

Güney Kore'den Kuzey'e siber suçlama
01 Ağustos 2016 Pazartesi 10:43

SEUL (AA) - Güney Kore, Kuzey Kore'yi, ülkedeki yetkililerin e-posta hesaplarına siber saldırı düzenlemekle suçladı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın Seul Başsavcılığına dayandırdığı haberinde, Pyongyang yönetiminin, Seul'deki 90 yetkilinin e-posta hesabını hedef aldığı ileri sürüldü.

Haberde, sahte internet siteleri üzerinden gönderilen e-postalarla yetkililerden şifrelerini sıfırlamaları istenerek 56 e-posta hesabına ait şifrenin ele geçirildiği iddia edildi.

Ocak ve haziran aylarında yürütülen "mızrakla şifre avcılığının" kurbanlarının arasında bakanlık yetkilileri, gazeteciler ve Kuzey Kore üzerine çalışmalar yürüten uzmanlar bulunduğu belirtildi.

Savcılar, e-posta hesaplarını hedef alan bilgisayar korsanlarının 27 sahte internet sitesi kurduğunu bildirdi.

Kuzey Kore'nin, haziran ayında Güney Kore'nin telekom devi SK Grubu ile ülkenin en büyük holdinglerinden Hanjin Grubu'na bağlı 160 şirket ve resmi kurumların kullandığı internet ağını ele geçirdiği, aralarında askeri belgelerin de bulunduğu 42 bin dokümanı sildiği ifade edilmişti. Haberde, Kuzey Kore'nin SK Grubu ve Hanjin'i hedef alan siber saldırılarını 2014 yılında başlattığı bilgisine yer verildi.

Son yıllarda Güney Kore ve ABD'ye yönelik pek çok siber saldırı düzenlediği ileri sürülen Kuzey Kore ise bu iddiaları reddetmişti.

Güney Kore Savunma Bakanlığı ise geçen yıl hazırladığı raporda, Kuzey Kore'nin 6 bin "siber savaşçısının" bulunduğunu ve bunların kendilerini "Güney Kore'yi psikolojik ve maddi açıdan felç etmeye" adadığını savunmuştu.

Güney Kore'de 2013 yılında düzenlenen siber saldırıda, bilgisayar korsanları, resmi internet sitelerine kayıtlı 100 binden fazla kişinin bilgilerine ulaşmıştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×