Güney Kore ve ABD'nin THAAD füzeleri yolda

- Füzelerin, Güney Kore'de bir çiftlik kasabasına konuşlandırılacağı açıklandı

Güney Kore ve ABD'nin THAAD füzeleri yolda
13 Temmuz 2016 Çarşamba 15:47

SEUL (AA) - Güney Kore, Kuzey Kore tehdidine karşı Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füzelerinin, ülkenin güneydoğu kırsalındaki Seongju kasabasına mevzileneceğini bildirdi.

Savunma Bakanı Yardımcısı Ryu Je Seung, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, çevre, sağlık ve güvenlik standartlarını sağlamanın yanı sıra, THAAD füzelerinin askeri etkinliğini en üst seviyeye çıkarmak için yer olarak Seongju'nun seçildiğini belirtti.

Kararın, ülkenin savunma yetkilileri tarafından onaylandığını söyleyen Ryu, gelecek yılın sonuna kadar mevzilenecek THAAD sisteminin, Güney Kore topraklarının üçte ikisini Kuzey'den gelebilecek nükleer ve füze tehditlerinden koruyacağını ifade etti.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmezken, medyada yer alan haberlerde, füze sisteminin, Güney Kore hava savunma topçu biriminin mevzilendiği bir dağa yerleştirileceği kaydedildi.

- Kasaba halkından tepki

Güney Koreli yetkililerinin, füze sistemlerinin Seongju kasabasına konuşlandırılacağını açıklaması üzerine yerel liderler, Savunma Bakanlığına şikayet mektubu gönderdi.

Mektubu kaleme alan 10 kişiden biri olan Seongju yerel konseyi sözcüsü Bae Jae Man, mektupta, "THAAD füzelerinin konuşlandırılmasına sonuna kadar karşı olduklarını" belirttiklerini söyledi.

45 bin nüfusu olan Seongju'da halk, THAAD radar sistemlerinden yayılacak elektromanyetik dalgaların sebep olacağı muhtemel sağlık sorunlarından korktuklarını dile getirerek protestolar düzenlemeye başladı.

Seongju sakinlerinin neredeyse yarısının, füzelerin konuşlandırılacağı yerin 2 kilometre içerisinde yaşadığı öne sürüldü.

Kasabadan yaklaşık 200 kişinin, Seul'deki Savunma Bakanlığına protesto ziyareti düzenlediği bildirildi.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, sistemin yerleşim yerine değil, bir dağa kurulacağını ve halkın sistemden en az 100 metre uzakta durması halinde kendilerine bir zarar gelmeyeceğini açıkladı.

Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore'nin nükleer silahlarının bölge için büyük bir tehdit olması dolayısıyla THAAD füze sistemlerinin en kısa zamanda yarımadaya konuşlandırılacağını belirtmişti.

Güney Kore'deki ABD Sekizinci Ordusu Komutanı General Thomas S. Vandal, Kuzey Kore'nin kitle imha silahları karşısında müttefiklerinin savunmalarından emin olmalarını gerektirdiğini söylemişti.

Güney Kore ve ABD'nin, THAAD füze sistemlerinin konuşlandırılacağına dair yaptıkları açıklamalar üzerine Kuzey Kore pazartesi günü, "Düşmanlarımızı, Kore Halk Ordusunun, Güney Kore'yi alev denizine ve enkaza döndürecek acımasız misilleme saldırıları düzenleyeceği konusunda bir kez daha uyarıyoruz." ifadesinin yer aldığı bir askeri bildiri yayınlamıştı.

Bunun üzerine, Güney Kore Ulusal Güvenlik Ofisi şefi Kim Kwan-jin, Kuzey'den provokasyon yapılması halinde ülkesinin "buna şiddetle misillemede bulunacağını" belirtmiş ve Pyongyang yönetiminin yarımadada konuşlandırılacak THAAD füzelerine yönelik tehdidinde ileri gitmesi durumunda Güney Kore ordusunun karşılık vermeye "hazır" olduğunu ifade etmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye de Çin ve Rusya yönetimlerine aynı gün gönderdiği mesajında "Kurulacak füze savunma sistemi, Kuzey Kore dışında herhangi bir ülkeyi hedef almayacak, herhangi bir üçüncü ülkenin güvenlik çıkarlarını ihlal etmeyecektir." ifadelerini kullanmıştı.

ABD'nin THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme olasılığına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağını ve casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini savunuyor.

Kuzey Kore'nin hafta sonu başarısız balistik füze denemesinde bulunduğu bildirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×