GÜNCELLEME - FETÖ'nün medya yapılanmasına operasyon

- Fetullahçı Terör Örgütü'nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 35 gazeteci ve akademisyenden 9'u yakalandı, firari olan 26 şüpheliden 18'inin ise yurt dışına çıktığı belirlendi - Prof. Dr. Osman Özsoy, Kemal Gülen, Yavuz Baydar, Eyüp Can Sağlık, Atilla Taş, Asım Yıldırım, Abdülkerim Balcı, Ergun Babahan, Erhan Başyurt, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Savaş Genç'inde bulunduğu 26 isim ise adreslerinde bulunamadı - Şüphelilerden 18'inin yurt dışına çıktığı bildirildi YURT DIŞINA ÇIKTIĞI BELİRLENEN ŞÜPHELİ SAYISIYLA İLGİLİ DETAYLAR EKLENDİ

GÜNCELLEME - FETÖ'nün medya yapılanmasına operasyon
30 Ağustos 2016 Salı 23:58

İSTANBUL (AA) - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 35 gazeteci ve akademisyenden 9'u yakalanırken, firari olan 26 şüpheliden 18'inin yurt dışına çıktığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar ile Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Murat Çağlak tarafından FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, yeni deliller doğrultusunda 35 gazeteci ve akademisyen hakkında gözaltı kararı alındı.

Savcılığın talimatıyla çalışma başlatan İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul, Ankara ve İzmit'te düzenledikleri operasyonlarda, Nurullah Öztürk, Rasih Yılmaz, Murat Aksoy, Abdullah Alparslan Akkuş, Dinçer Gökçe, İskender Yunus Tiryaki, Levent Arap, Ömer Şahin ve Ayhan Şimşek'i gözaltına aldı.

- Arananların isimleri

Polis ekipleri, firari olan 26 şüpheliyi ise adreslerinde bulamadı.

Hakkında gözaltı kararı olan ancak adreslerinde bulunamayan ve bir kısmının yurt dışına çıktığı tespit edilen, aralarında gazeteci ile akademisyenlerin bulunduğu 26 şüphelinin isimleri şöyle:

''Ergun Babahan, Eyüp Can Sağlık, Mehmet Yavuz Baydar, Erhan Başyurt, Abdülkerim Balcı, Atilla Taş, Asım Yıldırım, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Önder Deligöz, Ali Selçuk Gültaşlı, Şemseddin Efe, Turhan Bozkurt, Yonca Kaya Şahin, Ali Yurttagül, Ayşe Özkalay, Can Bahadır Yüce, Celil Sağır, Faruk Arslan, Hasan Cücük, İbrahim Öztürk, Kemal Gülen, Mahmut Akpınar, Mutlu Çölgeçen ile Prof. Dr. Osman Özsoy, İhsan Yılmaz ve Savaş Genç.''

Hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerin, FETÖ ile bağlantılı oldukları ve çalıştıkları basın yayın organları ile sosyal medya hesapları üzerinden terör örgütü FETÖ lehine propaganda yaptıkları öne sürülüyor.

Gözaltında tutulan Nurullah Öztürk, Rasih Yılmaz, Murat Aksoy, Abdullah Alparslan Akkuş, Dinçer Gökçe, İskender Yunus Tiryaki, Levent Arap, Ömer Şahin ve Ayhan Şimşek'in emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, diğer şüphelilerin yakalanması için operasyonların devam ettiği bildirildi.

Yapılan incelemede firari olan 26 şüpheliden 18'inin yurt dışına çıktığı belirlendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×