GRAFİKLİ - İmamlıktan Diyanet İşleri Başkanlığına

- Diyanet İşleri Başkanlığında din görevlisi olarak memuriyet hayatına başlayan ve aynı kuruma başkan olan Erbaş'ın, mesleki kariyeri ve akademik çalışmaları dikkati çekiyor

GRAFİKLİ - İmamlıktan Diyanet İşleri Başkanlığına
17 Eylül 2017 Pazar 11:13

ANKARA (AA) - KEMAL KARADAĞ - Din görevlisi olarak memuriyet hayatına başladığı Diyanet İşleri Başkanlığında, başkanlık görevine getirilen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Erbaş'ın, mesleki kariyeri ve akademik çalışmaları dikkati çekiyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ve Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Diyanet İşleri Başkanlığına getirilen Erbaş, başkanlık bünyesinde yaklaşık 18 yıl farklı görevlerde bulundu, akademik alanda da çeşitli çalışmalara imza attı.

Ordu'nun Kabadüz ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünde 1961 yılında dünyaya gelen Erbaş, ilkokul eğitimini, bu köydeki okulda birleştirilmiş sınıflarda aldı.

İmam hatip lisesinden mezun olduktan sonra memuriyet hayatına 1982 yılında din görevlisi olarak başlayan Erbaş, İstanbul'daki camilerde imam hatip olarak görev yaptığı dönemde lisans eğitimini tamamladı.

- Akademik alanda çalışmalar yaptı

Erbaş, 1984 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra akademik alanda çalışmalar yürütmeye başladı.

Din görevlisi olarak 11 yıl görev yapan Erbaş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde "Tefsir Anabilim Dalı"nda yüksek lisans yaptı.

Doktorasını tamamlayan Erbaş, 1993 yılında görevinden ayrılarak Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalında yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Erbaş, akademik alanda çeşitli görevler yürüttü ve 1998'de doçent, 2004'te ise profesör unvanı aldı.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine getirilen Erbaş, 5 yıl bu görevi yürüttü. Ali Erbaş, 2006'da aynı fakültede dekan oldu.

- Diyanet İşleri Başkanlığına genel müdür olarak döndü

Erbaş, 2011 yılına kadar yürüttüğü dekanlık görevinin ardından din görevlisi olarak meslek hayatına başladığı Diyanet İşleri Başkanlığına Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü olarak döndü.

Ali Erbaş, 2017'nin haziran ayına kadar bu görevde bulunduktan sonra Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Dinler tarihi alanında yaptığı araştırmalar ve çalışmalar dikkati çeken Erbaş’ın "Namaz Rehberi, Kuran'daki Tekrarlar ve Sırları, Melekler Alemi, Yaşayan Dünya Dinleri, Hıristiyanlıkta Reform ve Protestanlık Tarihi" isimli kitapları bulunuyor.

Erbaş, iyi derecede Arapça ve Fransızca biliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×