Geçici Suriye Hükümeti mobil yapılarda kalacak

- Suriye içinde kurulacak hükümet ve üyeleri Rusya ile Suriye rejiminin hava saldırılarından korunmak için mobil binalar kullanacak - Kurulan hükümetteki bakanlıklar sahada çalışan kişilerden oluşacak ve uzmanlardan seçilecek. Sağlık bakanlığına sahada çalışan doktorlar, eğitim bakanlığına da Suriye içindeki okullarda çalışan öğretmenler aday olacak

Geçici Suriye Hükümeti mobil yapılarda kalacak
20 Mayıs 2016 Cuma 19:16

İDLİB (AA) - Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hatab, Suriye içinde kurulacak hükümetin ve üyelerinin Rusya ile Suriye rejiminin hava saldırılarından korunmak için mobil binalar kullanacağını bildirdi.

Ebu Hatab, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile Suriye rejiminin ülke içinde hükümete ait binalara, okullara ve hastanelere yönelik aralıksız hava saldırıları düzenlediğini, bu nedenle Suriye içinde oluşturulacak hükümetin ve üyelerinin Rusya ile Suriye rejiminin hava saldırılarından korunmak için mobil binalar kullanacağını söyledi.

Geçici hükümetin, halkı yardıma bağımlılık durumundan çıkararak, Suriye ürünlerinin ihraç edilmesini kolaylaştıracak özgürleştirilmiş bölgeler ve sanayi tesis ederek kalkınma aşamasına taşıma sorumluğunun bulunduğunu ifade eden Ebu Hatab, "Bunun için bölge ülkelerinin ve kardeş ülkelerin yardımına ihtiyaç var." dedi.

Dost ve Suriye halkına yardım eden ülkelerden kendileri ile yardım derneği ya da bir kuruluş muamelesi yapmadan dünyadaki diğer hükümetlerle çalıştıkları gibi çalışmalarını isteyen Ebu Hatab, "Kurulacak hükümet özgürlük için büyük bedeller ödemiş, kayıplar vermiş Suriye halkından doğacaktır ve bu da tüm ülkelerin saygısını hak ediyor." diye konuştu.

Kurulan hükümetteki bakanlıkların sahada çalışan kişilerden oluşacağını ve uzmanlardan seçileceğini, sağlık bakanlığına sahada çalışan doktorların, eğitim bakanlığına da Suriye içindeki okullarda çalışan öğretmenlerin aday olacağını kaydeden Ebu Hatab, dost ülkelerden destek göreceklerine dair güvence aldıklarını ve bu desteğin sahaya yansıyacağı konusunda iyimser olduğunun altını çizdi.

Adaylık kriterlerinin, Suriye'nin durumunu yeterince bilen teknokrat, devrimin bir parçası, alanda çalışan ve uzmanlar tarafından aday gösterilmesi olacağını kaydeden Ebu Hatab, tüm siyasi yapılara hükümette görev alacak aday listelerinde söz konusu kriterleri göz önünde bulundurmaları çağrısında bulundu.

Hükümetin oluşturulmasında tüm aktivistler, yerel meclisler, aktif örgütler ve devrime katılan tüm yapılarla istişare halinde olunacağını belirten Ebu Hatab, hükümetin daima diyaloga açık olacağını vurguladı.

Suriye'deki silahlı muhaliflerin rolünü olumlu olarak nitelendiren Ebu Hatab, gruplardan geçici hükümeti desteklemekte istekli olduklarına dair mesajlar aldıklarını aktardı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), salı günü Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı olarak Cevad Ebu Hatab'ı seçtiğini açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×