Gaziantep mutfağı İstanbullularla buluştu

Gaziantep mutfağı İstanbullularla buluştu
24 Eylül 2016 Cumartesi 13:31

İSTANBUL (AA) - İstanbul Gaziantepliler Derneği'nce düzenlenen Gaziantep Yemek Şenliği, Kadıköy'de başladı.

Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda düzenlenen etkinlik sayesinde kebabı, katmeri, baklavası ve fıstığıyla dünya çapında üne sahip Gaziantep mutfağı, İstanbullularla buluştu.

İstanbul Gaziantepliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Gök, yaptığı açıklamada, yemek şenliğinin bu yıl 16'ncısını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Etkinliği, kış yiyecek hazırlığının son ayı olan eylülde gerçekleştirdiklerini ifade eden Gök, şöyle konuştu:

"Bu etkinlikle İstanbulluların kış hazırlıklarını yapabilmelerine ve eksikliklerini tamamlamalarına yardımcı oluyoruz. Buraya kendi damak tatlarımızı taşıyoruz. Gaziantep yemeği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) 'Yaratıcı Şehirler Ağına' 47 kent arasından 9. olarak girdi. Yaptığımız bu tür etkinlikler de dünyaya tanıtmayı hedeflediğimiz Gaziantep mutfağının tabanını oluşturuyor."

Etkinlik kapsamında 100'den fazla stantta 300'den fazla kenti temsil eden yiyeceğin bulunduğunu kaydeden Gök, İstanbulluları şenliğe davet etti.

Etkinliğe gelenler, beyran, dövmeli alaca çorba, içli köfte, kebap, firik pilavı, çiğ köfte, kuru dolma, yaprak sarması, yoğurtlu patates, kekik salatası, nohut dürüm, kebap, kelle paça, katmer, baklava, fıstık gibi yöresel ürünleri tatma fırsatı buldu.

Gaziantep'in tüm lezzetlerinin ve kültürünün sergilendiği şenlik, yarın saat 21.00'de sona erecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×