Futbol sahasında barış için kardeşlik

- Türk ve Suriyeli gençlerin katılımıyla düzenlenen "Yeşil sahada barış için kardeşlik" turnuvalarında şampiyon olan takım, Türkiye'deki Süper Lig takımlarından birisiyle özel maç yapma imkanı bulacak - Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırma Merkezi Bölge Sorumlusu Çiçek: "Türk ve Suriyeli gençler arasında bir uyum ve koordinasyon olduğunu gördük" - Suriyeli oyuncu Ceffar: "Biz futbolun güzel yüzünü göstermek istiyoruz. Kardeşliği ve barışı sağlamak adına oynayacağız"

Futbol sahasında barış için kardeşlik
10 Kasım 2016 Perşembe 12:16


ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Türk ve Suriyeli gençlerin aynı takımda mücadele edeceği "Yeşil sahada barış için kardeşlik" turnuvasında şampiyon olan takım, Türkiye'deki Süper Lig takımlarından biriyle özel maç yapma imkanı bulacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırma Merkezi iş birliğinde yürütülen Sosyal Uyum Projesi kapsamında Türk ve Suriyeli gençler arasında eşit sayıdaki oyuncuların katılımıyla 16 takım kuruldu.

Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı, aralarında Şanlıurfa, Gaziantep ve Kilis'in de bulunduğu 16 ilden oluşturulan takımlar, proje kapsamındaki "Yeşil sahada barış için kardeşlik" turnuvası için hazırlık maçları yapmaya başladı. Turnuvayı şampiyon tamamlayan takım, Süper Lig ekiplerinden biriyle özel maçta karşılaşma imkanı yakalayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Sosyal Uyum Projesi Yürütücüsü Murat Duran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organizasyona büyük önem verdiklerini belirtti.

Bakanlık olarak geçen yıl da benzer bir organizasyon gerçekleştirdiklerini hatırlatan Duran, bu sene daha kapsamlı bir organizasyon düzenlediklerini ifade etti.

Turnuvanın yarı final ve final maçlarının farklı kentlerde organize edileceğini anlatan Duran, Suriyeli ve Türk gençlerin yoğun ilgisinin memnun ettiğini, organizasyonu şampiyon olarak tamamlayan ekibin Süper Lig takımlarından birisiyle özel maçta karşılaşacağını kaydetti.


- "Gençler için spor çok ciddi ihtiyaç"


Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırma Merkezi Bölge Sorumlusu Mehmet Çiçek de hazırlık maçlarının yoğun bir şekilde kentlerde sürdüğünü anlattı.

Takımlarda dokuzar Türk ve Suriyeli oyuncunun yer aldığını aktaran Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

"16 ilden 16 takım katılıyor. Bu takımlar, 7 Aralık'ta Antalya'da turnuvaya katılacak. Finale kalan takım Ankara'da, Türkiye'nin dört büyük ekibinden biriyle maç yapma fırsatı bulacak. Ayrıca TBMM'nin milletvekillerinden oluşan takımıyla da maç yapacak. Güzel bir çalışma oldu, neticesini de alıyoruz. Türk ve Suriyeli gençler arasında bir uyum ve koordinasyon olduğunu gördük. Organizasyonun birbirlerine karşı saygınlığını artırdığını biliyoruz ve görüyoruz."

Proje koordinatörü Mustafa Kırıkçı da sporun barış ve kardeşlik vesilesi olduğuna inandıklarını söyledi.

Sığınmacılar ve Türk gençler arasında uzun süren elemelerin ardından takımların oluşturulduğunu anlatan Kırıkçı, "Biz Suriyelilerin hep ekmeğe, battaniyeye, süte ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Aslında sığınmacı gençler için spor da çok ciddi bir ihtiyaç. Bu proje sayesinde bunun büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük. Müthiş bir ilgi var." dedi.


- Oyuncular memnun


Suriyeli kaleci İbrahim Münaver, ülkesinde amatör takımlarda forma giydiğini belirtti.

Türk gençleriyle maç yapmaktan büyük keyif aldıklarını anlatan Münaver, "Türk kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz. Suriye'de yapamadığımız birçok işi ve becerimizi burada gerçekleştirme imkanı buluyoruz. O yüzden kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Burada da kardeşçe bir takım oluşturduk, güzel de olacak." dedi.

Suriyeli oyuncu Ahmet Ceffar ise futbolun birleştirici gücünden faydalanmak istediklerine değindi.

Dünyada her kesimin futbola büyük ilgi duyduğunu anlatan Ceffar, "Futbol uluslararası bir konu. Herkes tarafından yoğun ilgi gören bir oyun. Biz futbolun güzel yüzünü göstermek istiyoruz. Kardeşliği ve barışı sağlamak adına oynayacağız. Burada hem Türk hem Suriyeli gençlerle beraber güzel bir iş çıkarmaya çalışıyoruz. Umarız bu diğer projeler için de çok güzel bir örnek olur." şeklinde konuştu.

Türk gençlerden Serhat Çalışkan da hazırlık maçlarının keyifli geçtiğini ve Suriyeli gençlerin çok iyi futbol oynadığını dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×