Fransa’da tartışmalı çalışma yasa tasarısı

- Başbakan Valls, tasarıyı yeniden oylama yapılmadan geçireceklerini açıkladı

Fransa’da tartışmalı çalışma yasa tasarısı
05 Temmuz 2016 Salı 17:04

PARİS (AA) – Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkede büyük tartışmalara neden olan çalışma yasa tasarısını yine mecliste oylama yapmadan geçireceklerini açıkladı.

Mecliste konuşan Valls, bakanlar kurulunun kendisine söz konusu yasa tasarısının oylamadan geçirilmesi için yetki verdiğini hatırlattı.

Valls, "ülkenin, işsizlik sorununun üstesinden gelebilmesi için tasarının yasalaşması gerektiğini" söyledi.

Muhalefet partileri, Valls’in konuşması sırasında tepki olarak genel kurulu terk etti.

Anayasa, hükümete gerektiği takdirde oylama yapılamadan bir tasarıyı meclisten geçirme hakkı veriyor. Bu takdirde, muhalefet partileri ön oylama yapılmadan hükümeti düşürmek için gensoru verme hakkına sahip.

İktidardaki Sosyalist Parti içinde tasarıya karşı olan milletvekillerinden çekinen Valls, daha önce, mecliste oylama yapılmadan tasarıyı geçirmişti. Muhalefetin çoğunlukta olduğu senato, tasarıyı değiştirerek kabul edilince, metin tekrar meclise geri dönmüştü.

Tasarı, 24 saat içinde gensoru teklifi verilmediği takdirde yasalaşmış olacak. Muhalefet temsilcileri bu kez gensoru önergesi verilmeyeceğini açıklamıştı.

Fransa’da yoğun tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×