Fransa'da sağanak nedeniyle kırmızı alarm

- Fransa'da etkili olan sağanak nedeniyle iki bölgede kırmızı alarm verildi - Paris'in batısıyla güneyini bağlayan A10 karayolu tamamen sular altında kaldı, Seine Nehri'nin taşması üzerine nehrin kenarındaki yollar trafiğe kapatıldı

Fransa'da sağanak nedeniyle kırmızı alarm
01 Haziran 2016 Çarşamba 13:04

PARİS (AA) - Fransa'da hafta sonundan beri devam eden sağanak nedeniyle iki bölgede kırmızı alarm verildi.

Meteoroloji yetkilileri, özellikle ülkenin batısı ve iç kesimlerinde etkili olan sağanak sonucunda Loiret ve Seine-et-Marne bölgelerinde sel riski konusunda kırmızı alarm verildiğini duyurdu.

Başkent Paris'in güneyinde ve batısında bulunan bu iki bölgede okullar ve hapishaneler tahliye edildi, bölge sakinlerine de gerekmedikçe seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Paris'in batısı ve güneyini bağlayan A10 otoyolu ise sular altında kaldı. Dün sel nedeniyle yolda kalan 650 araç ve 200 motor çekicilerle kurtarıldı.

Loiret bölgesine 72 saatte 20 günlük yağış düştü, yerleşim yerlerinin yaklaşık üçte ikisi tahliye edildi.

Fransa'nın iç kesimlerindeki Saran kentinde de 400 tutuklu, başka bölgelere nakledildi. Montargis kentindeki klinik ve hastaneler de sel nedeniyle hastalarını başka bölgelere gönderdi.

Başkent Paris'teki Seine Nehri'nin taşması üzerine nehrin kenarındaki bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Ülke çapında 80'den fazla karayolu aşırı yağış nedeniyle trafiğe kapatılırken itfaiye ekipleri son 2 günde 8 binden fazla müdahalede bulundu.

Meteoroloji yetkilileri, ülkeye düşen yağış miktarının ortalamadan 3 kat daha fazla olduğunu bildirdi.

Öte yandan, mart ayında, olası bir sel ihtimaline karşı geniş kapsamlı tatbikat yapılmıştı. Tatbikata ilişkin hazırlanan videoda, Paris'te 1910'da yaşanan büyük sel baskını, bugün olmuş gibi canlandırılmış ve olası hasar hesaplanmıştı.

Fransa'da 1910'da Seine Nehri taşmış ve yer yer 8 metre yüksekliğe kadar çıkmıştı. Ülke tarihinin en önemli sel baskını olarak bilinen afette Paris'te 20 bin ev sular altında kalmış, banliyölerinde ise 30 bin ev selden etkilenmişti. Milletvekilleri, Seine Nehri kıyısında bulunan Ulusal Meclis'e kayıkla gitmek zorunda kalmıştı. Kentte hayat ancak 45 gün sonra normale dönmüştü.

Sel baskınında çekilen fotoğraflar yıllarca kartpostallara basılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×