Flamingolara "devlet" koruması

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan flamingolar için bu yıl Tuz Gölü ve çevresinde özel koruma programı başlatma kararı aldı - Program kapsamında, bu canlıların dünyadaki en önemli üreme ve beslenme alanlarından olan gölün çevresinde gözlem kuleleri kurulacak - Flamingoların nüfusunun araştırılması, yuvalama alanlarının korunması ve vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak

Flamingolara
21 Mayıs 2016 Cumartesi 11:08

ANKARA (AA) - BURCU ÇALIK - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan flamingolar için bu yıl Tuz Gölü ve çevresinde özel koruma programı başlatmaya karar verdi.

Bu canlıların dünyadaki en önemli üreme ve beslenme alanlarından Tuz Gölü'nde gözlem kuleleri kurmayı planlayan bakanlık, flamingoların nüfusunun araştırılması, yuvalama alanlarının korunması ve vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapacak.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın onayıyla, Özel Çevre Koruma Bölgeleri'nde (ÖÇKB) yürütülecek koruma ve izleme programlarına, Tuz Gölü ve çevresindeki flamingolar da dahil edildi.

Tuz Gölü'nde flamingolar için başlatılan koruma programı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün ÖÇKB'lerde nesli tehdit ve tehlike altında bulunan tür ile habitatların korunmasına yönelik projeleri çerçevesinde hayata geçirilecek.

Koruma ve izleme projeleriyle, ÖÇKB'lerin sahip olduğu biyolojik çeşitlilik üzerindeki tehlikelerin azaltılması, bu bölgelerde yaşayan canlı türlerinin neslinin tükenmesine yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması ile ulusal ve bölgesel mirasın korunması amaçlanıyor.

- Tuz Gölü çevresinde "gözlem kuleleri" kurulacak

Bakanlık tarafından bu yıl Tuz Gölü ve çevresinde, flamingo nüfusunun tespiti, izlenmesi, popülasyonlarının araştırılması, bu canlılara yönelik tehditler ve koruma tedbirlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütülecek.

Bu canlıların dünyadaki en önemli üreme ve beslenme alanlarından Tuz Gölü ile çevresinde yaşayan flamingolar, oluşturulacak özel gözlem kuleleriyle sürekli izlenecek.

Bakanlık, flamingo popülasyonunun araştırılmasına yönelik veriler elde etmek için bu yaz, kuş türleriyle ilgili sayımlara başlamayı planlıyor.

Program kapsamında ayrıca öğrenciler ve vatandaşlara yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek, Tuz Gölü çevresine de flamingolarla ilgili uyarı tabelaları konulacak.

Çalışmalar sonucunda flamingoların neslinin tükenme tehlikesinin azaltılması, onların en önemli kuluçka alanı Tuz Gölü ile çevresinin korunması hedefleniyor.

- "Sevgi Çiçeği" de korunacak

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün bu yıl koruma ve izleme çalışmalarını yürüteceği bir diğer canlı türü ise "Sevgi Çiçeği" olacak.

Dünyada sadece Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yetişen, Dünya Doğayı Koruma Birliğince nesli "çok tehlikede" kategorisinde değerlendirilen Sevgi Çiçeği'nin popülasyonun araştırılması, tehdit ve koruma tedbirlerinin belirlenmesi için çalışma yürütülecek.

İlerleyen süreçte Sevgi Çiçeği'nin tohumlarının üretilerek çoğaltılması ve Ankara'nın birçok bölgesine dikiminin yapılması planlanıyor.

- Caretta caretta, Akdeniz foku ve kum köpekbalığı da korumada

Bakanlığın ÖÇKB'lerde son yıllarda koruma ve izleme çalışmalarını yürüttüğü canlılar arasında, caretta caretta, Nil kaplumbağası, Akdeniz foku, kum köpekbalığı ile kuş türlerinden saz horozu, pasbaş patka, bitki türlerinden ise Datça hurması, sığla ağacı, kum zambağı gibi örnekler de yer alıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×