Filistin'deki yerel seçim kararı

- Filistin Yüksek Mahkemesi Heyeti Başkanı Hatu: - "Mahkeme, Bakanlar Kurulunun yerel seçimin Gazze Şeridi hariç, ülke genelinde yapılması kararının uygulanmasını kabul etti" - Hamas Sözcüsü Kasım: - "Bu siyasi ve abes kararla mücadele için tüm Filistinli gruplar ve ulusal güçlerle birlikte görüş birliğine vararak bazı kararlar alacağız"

Filistin'deki yerel seçim kararı
03 Ekim 2016 Pazartesi 14:43

RAMALLAH/GAZZE (AA) - Filistin Yüksek Mahkemesinin Gazze Şeridi'nde yerel seçim yapılmaması yönünde karar verdiği belirtildi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hişam el-Hatu tarafından okunan kararda, "Mahkeme, Bakanlar Kurulunun yerel seçimin Gazze Şeridi hariç, ülke genelinde yapılması kararının uygulanmasını kabul etti." denildi.

Gazze Şeridi'ndeki hakimlerin yasa dışı şekilde atanması ve bunların seçime katılacak listeler konusunda karar verme yetkisine sahip olmaması nedeniyle bu bölgede yerel seçime gidilmesinin imkansız olduğu kaydedildi.

Söz konusu sebeplerle Gazze'nin yerel seçim kapsamı dışında bırakıldığı ifade edildi.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin Yüksek Mahkemesinin söz konusu kararını "siyasi ve abes bir karar" olarak nitelendirdi.

Söz konusu kararın, yasal dayanaktan yoksun ve siyasi faktörlere dayalı olduğunu savunan Kasım, bunun Filistinli gruplar arasındaki bölünmeyi daha da arttıracağını söyledi.

Kasım, Batı Şeria'daki Filistin hükümeti ve Fetih hareketini, mahkemeye, böyle bir adım atması için baskı yapmakla suçlayarak, "Bu siyasi ve abes kararla mücadele için tüm Filistinli gruplar ve ulusal güçlerle birlikte görüş birliğine vararak bazı kararlar alacağız." dedi.

Mahkeme daha önce verdiği kararda, Batı Şeria ve Gazze'de 8 Ekim'de yapılması planlanan yerel seçimin açılan 2 dava nedeniyle durdurulduğunu bildirmişti.

Filistin'de son yerel seçim 2012'de Batı Şeria'daki 340 seçim bölgesinde yapılmıştı. Hamas, Gazze Şeridi'nde seçim yapılmasını reddetmiş ve seçime katılmamıştı.

Hamas ve Fetih hareketlerinin birlikte girdiği seçimler ise en son 2005 yılında yapılmış, seçimi Hamas kazanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×