Filipinler'de Ebu Seyyaf bir rehineyi öldürdü

Filipinler'de Ebu Seyyaf bir rehineyi öldürdü
25 Ağustos 2016 Perşembe 10:21

ZAMBOANGA (AA) - Filipinler'in güneyindeki Sulu eyaletinde Ebu Seyyaf örgütünün rehin tuttuğu 18 yaşındaki bir Filipinliyi öldürdüğü bildirildi.

Filipinler ordusunun Batı Mindanao Komutanlığından Binbaşı Filemon Tan, yaptığı açıklamada, Sulu'nun Indanan kentinde bir poşet içinde, 16 Temmuz'da Ebu Seyyaf tarafından kaçırılan Patrick James Almodovar'a ait olduğu düşünülen kesik bir baş bulunduğunu söyledi.

Tan, kesik başın bulunduğu poşetin bölgeye motosikletli üç örgüt militanı tarafından bırakıldığını açıkladı.

"Örgütün işlediği cinayet, Müslüman kardeşlerimiz dahil olmak üzere barışsever tüm Filipinliler tarafından kınandı." ifadesini kullanan Tan, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Almodovar'ın ailesi, yerel basına, örgütten oğullarının öldürüldüğünü haber veren bir telefon aldıklarını söyledi.

Aile üyelerinden biri, Ebu Seyyaf'ın talep ettiği 21 bin 530 dolarlık fidyeyi dün yerel saatle 15.00'e kadar ödemeleri gerektiğini ancak bunu ödeyecek maddi olanakları bulunmadığını kaydetti.

Ebu Seyyaf terör örgütü, geçen yılın eylül ayında kaçırdığı 3'ü yabancı uyruklu 4 rehine için daha önce 84 milyon dolar fidye talep etmiş, Filipinler ordusu ise fidyeyi ödememe konusunda kararlı olduğunu bildirmişti. Örgüt, kaçırılan 2 Kanadalı rehine için 8 milyon Kanada doları fidye istemiş ve Kanada'ya 25 Nisan'a kadar süre vermişti. Fidyenin ödenmemesi üzerine rehinelerden John Ridsdel 26 Nisan'da öldürülmüştü. Norveç vatandaşı Kjartan Sikkengstad, Ebu Seyyaf'ın elinde tutuklu kalırken, Filipinler vatandaşı Marites Flor serbest bırakılmıştı.

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren terör örgütü Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmak amacıyla Filipinler'in güneyinde şiddete başvuruyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×