"Fikirtepe" 2 yıl içerisinde tamamlanacak

- Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, kentsel dönüşümün en büyük ve simge projesi olan İstanbul Fikirtepe'nin iki yıl içinde tamamlanacağının müjdesini verdi - Özhaseki: - "Eğer bir adada üçte iki çoğunluğa ulaşan müteahhit varsa harekete geçmesi gerekir. Üçte iki çoğunluğa ulaşamayan ya da mali sıkıntı çeken müteahhitler isterlerse, haklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak devralacağız" - "Fikirtepe'de vatandaş, arsa sahipleri ve müteahhitler mağdur olmayacak. Bölgedeki anlaşmazlıkların önüne geçtikten sonra hızlı bir şekilde altyapı sorunlarını çözeceğiz"

27 Ağustos 2016 Cumartesi 11:23

ANKARA (AA) - BURCU ÇALIK - Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün en büyük ve simge projesi olan İstanbul Fikirtepe'de çalışmaların hızlandırılması için harekete geçtiklerini, projenin iki yıl içinde tamamlanacağını belirterek, "Fikirtepe'de vatandaş, arsa sahipleri ve müteahhitler mağdur olmayacak." dedi.

Bakan Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fikirtepe'de 4 yıldan fazladır süren kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması talimatını verdiğini belirterek, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde İstanbul'da, Fikirtepe Platformu yetkilileri ile bir araya geldiğini ifade etti.

Kentsel dönüşüm sürecine yönelik incelemelerde de bulunduğunu kaydeden Özhaseki, Fikirtepe'deki sorunların çözümü için harekete geçtiklerini bildirdi.

Bölgedeki sorunların en süratli biçimde çözülmesi amacıyla çalışma başlattıklarını ve bunun için bakanlıkta bir grup kurduklarını aktaran Özhaseki, bakanlık olarak üzerilerine düşeni yapacaklarını ama bu süreçte müteahhit, vatandaş ve arsa sahiplerinin de iyi niyetli davranması gerektiğini vurguladı.

- "Mali sıkıntı çeken müteahhitler isterse haklarını devralacağız"

"Bakanlık olarak Fikirtepe'deki sürece müdahale edeceğiz" diyen Özhaseki, bu çalışmadaki asıl amacın "Bağcı dövmek değil, üzüm yemek" olduğunu ifade ederek, projenin iki yıl içerisinde tamamlanacağının müjdesini verdi.

Özhaseki, "Fikirtepe'yi ayağa kaldırmak için uğraşıyoruz. Fikirtepe'yi çözmek için bir grup kurduk. Arkadaşlarımız bu konuda detaylı çalışma yapıyorlar. Eğer bir adada üçte iki çoğunluğa ulaşan müteahhit varsa harekete geçmesi gerekir. Üçte iki çoğunluğa ulaşamayan ya da mali sıkıntı çeken müteahhitler isterlerse, haklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak devralacağız. Fikirtepe'de vatandaş, arsa sahipleri ve müteahhitler mağdur olmayacak. Bölgedeki anlaşmazlıkların önüne geçtikten sonra hızlı bir şekilde altyapı sorunlarını çözeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×