FETÖ şüphelisi eski emniyet müdürünün sır 48 saati

- Darbe girişimi soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan Eski Zonguldak Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak'ın, 14 Temmuz'da kente gelerek bir otelde kayıt yaptırmadan kaldığı ve 16 Temmuz'da ilden ayrıldığı tespit edildi

FETÖ şüphelisi eski emniyet müdürünün sır 48 saati
27 Temmuz 2016 Çarşamba 11:10

Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ) darbe girişimi soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan Eski Zonguldak Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak'ın, darbe girişiminden bir gün önce geldiği Zonguldak'ta bir otelde kaydını yaptırmadan kaldığı, kalkışmanın başarısız olmasının ardından da ilden ayrıldığı belirlendi.

 FETÖ darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma doğrultusunda, Zonguldak'ta 2010-2014 yıllarında İl Emniyet Müdürlüğü yapan ve daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğünce emekli edilen Metin Seyfi Sazak'ın, darbe girişiminden bir gün önce kente gelerek bir otelde resmi kaydı yapılmadan misafir edildiği tespit edildi.

Otelden emniyete gönderilen kimlik bildirim raporunda da ismine yer verilmeyen Sazak'ın, darbe girişiminin olduğu gün kentte ziyaretlerde bulunduğunu belirleyen polis ekipleri soruşturmayı derinleştirdi.
Güvenlik güçleri, Sazak'ın daha önce özel kalem müdürlüğünü yapan Sadettin Tospatlıoğlu'nun da görev yaptığı Samsun'dan Zonguldak'a geldiği ve bazı kişilerle buluştuğuna yönelik bulgulara ulaştı.

ÖĞLE SAATLERİNDE KENTTEN AYRILDI

Darbe girişimimin olduğu gece otelden ayrılmayan Sazak'ın, ertesi sabah ise sözde balık tutma bahanesiyle dışarıya çıktığı ve bazı FETÖ şüphelileriyle görüşmeler yapmasının ardından öğle saatlerinde kentten ayrıldığı tespit edildi.
Sazak'ın, kalkışmanın başarılı olması durumunda darbeciler tarafından ilin sözde valisi olarak görevlendirileceği bilgisine ulaşıldı.
Zonguldak Sulh Ceza Hakimliğince "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini engelleye teşebbüs etme" ve "Anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarına yönelik haklarında verilen gözaltı kararı doğrultusunda Ankara'da yakalanan Sazak'ın emniyette sorgusunun sürdüğü, Tospatlıoğlu'nun ise arandığı öğrenildi.
Sazak'ın kimlik bildirimi yapmayan otele de idari para cezası uygulanacağı bildirildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×