FETÖ adına istihbari bilgi toplama davası

- Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerini, Emniyet Genel Müdürlüğünün "DEVA 1-2" programları üzerinden sorguladıkları ve elde ettikleri verileri FETÖ'ye aktardıkları öne sürülen polisler hakkında "silahlı örgüte üye olma" suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi

FETÖ adına istihbari bilgi toplama davası
12 Temmuz 2016 Salı 13:27

ANKARA (AA) - Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerini, Emniyet Genel Müdürlüğünün "Detaylı Veri Analizi (DEVA) 1-2" programları üzerinden sorguladıkları ve elde ettikleri verileri "Fetullahçı Terör Örgütü"ne (FETÖ) aktardıkları ileri sürülen 10 polis hakkında "silahlı örgüte üye olma" suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Kenan Taşkın ve Samih Şimşek ile bazı sanık avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Numan Kılıç, sanıkların görevleri süresince geçirdikleri soruşturma olup olmadığına dair bir önceki duruşmada istenen yazıya cevap verildiğini belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğünden DEVA programıyla ilgili bilgilerin de geldiğini belirten Kılıç, cevapları içeren yaklaşık 25 klasörün incelenmesinin devam ettiğini bildirdi.

Sanık avukatları, eksikliklerin giderilmesi ve cevapları incelemek için süre isteyerek duruşmanın ertelenmesini talep etti.

Önceki duruşmada incelenmek üzere talep edilen, sanıklar hakkında Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesindeki dava dosyasının gelmesine karar veren mahkeme, sanıklardan Abdullah Karaca ve Kenan Taşkın hakkında çalıştıkları emniyet müdürlüklerine yazılan taleplerin beklenmesini kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

- İddianame

İddianamede, Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerini, Emniyet Genel Müdürlüğünün "DEVA 1-2" programları üzerinden sorguladıkları ve elde ettikleri verileri "Fetullahçı Terör Örgütü"ne aktardıkları öne sürülen sanıkların "silahlı örgüte üye olma" suçundan cezalandırılması talep ediliyor.

Ayrıca sanıkların aynı konuyla ilgili "kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek" suçundan Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesindeki yargılanmaları devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×