Felluce'yi DAEŞ'ten kurtarma operasyonu

- Irak Fıkıh Birliği: - "Tüm semavi dinlerde yasaklanmış olan toplu cezalandırma politikasını reddediyoruz"

Felluce'yi DAEŞ'ten kurtarma operasyonu
25 Mayıs 2016 Çarşamba 13:15

BAĞDAT (AA) - Irak'taki Sünnilere ait en üst dini otorite olarak kabul edilen Irak Fıkıh Birliği, terör örgütü DAEŞ'in elinden kurtarılması için operasyon düzenlenen Felluce kentinde masum ve silahsız sivillere yönelik toplu cezalandırma yapılmasını reddettiklerini ve bu kişiler için güvenlik koridoru açılması gerektiğini bildirdi.

Merkezi Bağdat'ta olan Irak Fıkıh Birliği tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, "Tüm semavi dinlerde yasaklanmış olan toplu cezalandırma politikasını reddediyoruz." denildi.

Irak Fıkıh Birliği, hükümeti Felluce'de DAEŞ'in zulmü altında kalan sivillerin en az hasarla kurtarılması için güvenlik koridorları açmaya çağırdı.

Öte yandan Felluce Kaymakamı Sadun eş-Şalan, emniyet birimlerinin kentte DAEŞ'e ait mevzileri vurmaya devam ettiğini belirterek, "DAEŞ, sivillerin güvenli geçiş noktalarından çıkmasını engelliyor." dedi.

Irak güçlerinin pazar günü Felluce'ye düzenlediği saldırılarda 19 sivil ölmüş, 48'i yaralanmıştı.

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve aşiret güçleri (Sünni), 2014'ten bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunan Felluce'yi geri alma operasyonunda yer alıyor. Irak hükümeti, Felluce'yi alıp ardından DAEŞ'in ülkedeki ana karargahı olan Musul'u kurtarmayı amaçlıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×