Fas'taki parlamento seçimleri

- Seçimleri birinci sırada tamamlayan PJD Genel Başkanı ve Başbakan Benkiran: -"PJD halka karşı ciddiyetini, dürüstlüğünü ve samimiyetini ispatladı. Ülkenin istikrarının sürmesi konusundaki ısrarı ve ülke çıkarlarını her şeyin üstünde tutması, kurumlara özellikle de Kraliyet kurumuna karşı sergilediği 'vefa' olumlu sonuç verdi"

 Fas'taki parlamento seçimleri
08 Ekim 2016 Cumartesi 13:35

RABAT (AA) - Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) Genel Başkanı ve Başbakan Abdulilah Benkiran, partisinin genel seçimlerde gösterdiği başarının, ülke çıkarlarını diğer her şeyin üstünde tutmasından kaynaklandığını söyledi.

Resmi olmayan sonuçlara göre partisinin birinci sırada yer almasının ardından PJD genel merkezinde yaptığı açıklamada Benkiran, "PJD halka karşı ciddiyetini, dürüstlüğünü ve samimiyetini ispatladı. Ülkenin istikrarının sürmesi konusundaki ısrarı ve ülke çıkarlarını her şeyin üstünde tutması, kurumlara özellikle de Kraliyet kurumuna karşı sergilediği 'vefa' olumlu sonuç verdi. Elhamdülillah seçim sonuçlarının gösterdiği budur." dedi.

PJD Genel Başkanı Benkiran, seçim sonuçlarının siyaset sahnesine olumlu yansımaları olacağını, tüm partilerin kendilerini gözden geçirme şansı bulacağını ve iyileştirmeye çalışacağını belirterek, "Fas halkının yalan seçim vaatlerine inandığı, paraya kandığı veya baskılara göre hareket ettiği" şeklindeki hatalı mantığın artık bir kenara bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Benkiran ayrıca partisinin iktidarda olduğu süre içinde büyük ve köklü reformlar yaptığını, bütçe ve askıda kalan emeklilik gibi konulara, ihale sistemine ve ihmal edilmiş toplum kesimlerine önem verdiğini, rastgele yapılan grevleri durdurduğunu, bunun yanı sıra sosyal alanda da birçok başarılar kaydettiğini sözlerine ekledi.

Fas İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 99, Asalet ve Çağdaşlık Partisi'nin 80, İstiklal Partisi'nin 31, Milli Bağımsızlar Birliği'nin 30, Halk Hareketi'nin 21, Anayasal Birlik Partisi'nin 16, Halk Gücü Sosyalist Birliği'nin 14, İlerleme ve Sosyalizm Partisi'nin 7, Demokratik Sol Federasyon Partisi'nin de 2 milletvekili çıkardığı belirtilmişti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×