Eski Başbakan Yardımcısı Akdoğan:

- "AK Partililer, bu örgütün ne mal olduğu ortaya çıkmadan, bir legal görünümle bir vakıf şeklinde faaliyet yürütürken bu yapıyla bir takım arkadaşlarımız ilişki içerisine girmiş, okullarını ziyaret etmiş olabilir. Ama CHP'liler bunların ne olduğu, mahiyeti ortaya çıktıktan sonra devlet bunlarla mücadele yürütürken bunları desteklemişlerdir. Bunların psikolojik harekatının parçası olmuşlardır, sözcüsü olmuşlardır" - "(2004 yılı MGK kararları yok hükmündedir açıklamaları) FETÖ'yü korumak için değil, FETÖ'nün başlattığı saldırıyı püskürtmek için ve kara kampanyayı boşa çıkarmak için bunların gerçekleşmediğini, Türkiye'de AK Parti'nin özgürlükleri savunduğunu ve herhangi bir cemaati, vakfı vesaireyi bitirmeye dönük böyle bir faaliyetin olmadığını söyledik"

Eski Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
07 Ekim 2016 Cuma 12:13

ANKARA (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, "AK Partililer, bu örgütün ne mal olduğu ortaya çıkmadan, bir legal görünümle bir vakıf şeklinde faaliyet yürütürken bu yapıyla bir takım arkadaşlarımız ilişki içerisine girmiş, okullarını ziyaret etmiş olabilir. Ama CHP'liler bunların ne olduğu, mahiyeti ortaya çıktıktan sonra devlet bunlarla mücadele yürütürken bunları desteklemişlerdir. Bunların psikolojik harekatının parçası olmuşlardır, sözcüsü olmuşlardır." dedi.

Akdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın AK Parti Ankara milletvekilleriyle toplantısına katılmak için geldiği parti genel merkezinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir süredir daha önceki yaptıkları "2004 MGK kararları yok hükmündedir" şeklindeki açıklamalarını gündeme getirdiğini anımsatan Akdoğan, "AK Parti'nin iktidara geldiği dönem 2002 yılları. 28 Şubat sürecinin çok çalkantılı geçtiği, dini özgürlüklerin baskılandığı, bütün dini grupların, vakıfların, derneklerin baskı altında olduğu bir dönemdi. AK Parti, böyle bir dönemde iktidara geldi ve bütün bu toplum kesimleri, vakıflar, dernekler, cemaatler için gerçekten bu genel demokratikleşme ortamında ciddi bir rahatlama sağladı." diye konuştu.

Bu dönemin, AK Parti'ye karşı irtica vesaire yaygarasının yapıldığı ve toplumda baskılanan kesimlerin AK Parti'nin rahatlatmaya çalıştığı bir dönem olduğunu hatırlatan Akdoğan, şöyle devam etti:

"Tam da bu dönemle ilgili olarak Paralel Devlet Yapılanması-FETÖ 2013 sonunda yani bu yapının ne olduğunun ortaya çıkmaya başladığı, dershane tartışmalarının olduğu bir dönemde, 17 Aralık yargı darbesinden bir kaç hafta önce bir kara kampanya başlattı ve '2004 MGK'sında cemaatleri bitirme' şeklinde bir karar alındığı, hükümetin de bu çerçevede cemaatleri fişlediği, dinlediği, takip ettiği, onları bitirmeye dönük faaliyetler yürütmeye dönük bir kara kampanyaydı bu. Bunun amacı da birkaç hafta sonra gerçekleştirilecek yargı darbesine destek bulmak, bütün cemaatleri hükümete karşı kışkırtmaktı. Böyle bir kara kampanya ve bir oyun vardı. Biz de o dönemde bunun boşa çıkarılması için yani FETÖ'yü korumak için değil, FETÖ'nün başlattığı saldırıyı püskürtmek için ve kara kampanyayı boşa çıkarmak için bunların gerçekleşmediğini, Türkiye'de AK Parti'nin özgürlükleri savunduğunu ve herhangi bir cemaati, vakfı vesaireyi bitirmeye dönük böyle bir faaliyetin olmadığını söyledik."

- "CHP bu yapının siyasi hamiliğine soyunmuştur"

Yalçın Akdoğan, AK Parti ile CHP arasındaki farka değinerek şunları kaydetti:

"Bizim farkımız şudur; biz AK Partililer, bu örgütün ne mal olduğu ortaya çıkmadan, bir legal görünümle bir vakıf şeklinde faaliyet yürütürken bu yapıyla bir takım arkadaşlarımız ilişki içerisine girmiş, okullarını ziyaret etmiş olabilir. Ama CHP'liler bunların ne olduğu, mahiyeti ortaya çıktıktan sonra devlet bunlarla mücadele yürütürken bunları desteklemişlerdir. Bunların psikolojik harekatının parçası olmuşlardır, sözcüsü olmuşlardır. 'Türkiye otoriterleşiyor, Türkiye yabancı savaşçılara, teröristlere yardımcı oluyor' vesaire gibi propagandalar bu paralelcilerin çıkardığı propagandalardır, bunun sözcülüğünü de CHP yapmıştır. Bunların giriştiği kalkışmalar, Gezi olayları, 17/25 Aralık yargı darbesi bunların hepsinin siyasi savunuculuğunu da siyasi sözcülüğünü de yine CHP yapmıştır. Devletin bu yapıyla mücadele ettiği dönemde, CHP bu yapının siyasi hamiliğine soyunmuştur. Aramızda böyle bir fark vardır."

MGK kararlarıyla ilgili tartışmaların olduğu dönemde, 2003 aralık ayının ilk haftası, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Amerika'ya bir ziyaret yaptığını belirten Akdoğan, "Bu FETÖ'cülerin oradaki derneklerini ziyaret etmiştir, onların ofisinde özel bir toplantı yapmıştır, farklı yerlerden gelen bu FETÖ'cülerle toplantı yapmıştır. Bu, onlara adeta güç devşirmek anlamına gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

MİT krizi, dershane tartışmaları ve 17/25 Aralık darbe girişimi öncesi bazı AK Partili milletvekillerinin Pensilvanya ziyareti ile ilgili soruya da Akdoğan, "Bunlar, tarihine baktığınız zaman çok eski ziyaretler. Bu yapının mahiyeti ortaya çıkmadan önce sivil bir toplum örgütüymüş gibi görünürken ve algılanırken bunlar olmuştur. Ama CHP'lilerin yaptıkları destekler, Meclis'te birçok konuda bunların verdiği bilgilerle AK Parti'yi sıkıştırmaya çalışmışlardır. Devletin bu yapıyla mücadele ettiği ve bunun ne mal olduğu ortaya çıktıktan sonra bir ilişki ortadadır. Bu ikisi arasında büyük fark var." karşılığını verdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×