Ermenek'teki maden faciası davası

- Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili, 2'si tutuklu 16 sanığın yargılandığı davanın duruşması sona erdi

Ermenek'teki maden faciası davası
31 Mayıs 2016 Salı 23:19

KARAMAN (AA) - Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili, 2'si tutuklu 16 sanığın yargılandığı davanın duruşması sona erdi.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki oturumuna, tutuklu sanıklar maden ocağının sahibi Saffet Uyar, teknik nezaretçi Ali Kurt, müşteki yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, müşteki avukatlarından Murat Yılmaz, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey'in 5 Mayıs'ta, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine tepki gösterdi.

Özbey'in nasıl tahliye edildiğini anlamadığını ifade eden Yılmaz, "Suç belli. Tutuklanma talebini, savcılık istedi. Geçen duruşmadan bu yana ne değişti? Değişen hiç bir şey yok, bilirkişi raporu geldi. Durum daha vahim oldu. Şimdi bu yanlıştan dönme şansımız var. Ben bu yanlışlığın düzeltilmesi adına Özbey hakkında tekrar yakalama kararı ve tutuklanmasını talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, duruşmanın sekizinci oturumunun tamamlandığını belirterek sanıklar Uyar ve Kurt'un tutukluluk haline, daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy hakkındaki yakalama kararının devamına karar verdi.

Duruşma eksik hususların giderilmesi için 28 Haziran'a ertelendi.

Ermenek'teki özel linyit kömürü madeninde 28 Ekim 2014'te su baskınının ardından mahsur kalan 18 işçinin cansız bedenlerine faciadan 38 gün sonra ulaşılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×