Emine Erdoğan; “Anadolu destanını yazmaya devam edecek”

Ümraniye Belediyesi’nin düzenlediği "Anadolu-Ana Dolu" isimli programa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye tarihinde ve 15 Temmuz gecesi yaşanan kahramanlıkları hatırlatarak, “Anadolu destanını yazmaya devam edecektir” dedi.

Emine Erdoğan; “Anadolu destanını yazmaya devam edecek”
20 Mayıs 2017 Cumartesi 16:02

Ümraniye Belediyesi’nin düzenlediği "Anadolu-Ana Dolu" isimli programa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye tarihinde ve 15 Temmuz gecesi yaşanan kahramanlıkları hatırlatarak, “Anadolu destanını yazmaya devam edecektir” dedi.

Ümraniye Belediyesi Grand Pera Emek Sahnesi’nde, Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a Kahraman Kadınlarımız "Anadolu-Ana Dolu" isimli program düzenledi. Kahramanlıklarıyla Türk tarihinde sembol olmuş olan kadınların hikayelerinin tiyatral şekilde anlatıldığı programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da katıldı.

“Anadolu’nun nice güzel yürekli ana ile dolu”

Programın açılış konuşmasını etkinliğe ev sahipliği yağan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Emine Erdoğan da Kurtuluş Savaşı ve 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında şehit düşen kadınları anlattı. Konuşmasında Arif Nihat Asya’nın ‘Bayrak’ şiirinden de mısralara da yer veren Emine Erdoğan şöyle konuştu;

“Nene Hatun’u, Nezahat Onbaşı’yı, Kara Fatma’yı, Tayyar Rahmiye’yi, Şerife Bacı’yı belki hiç tanımadık ama ruhlarımız adeta ezeli bir tanışıklık içinde aynı yöne bakıyor. Kalplerimiz aynı değerler için atıyor. Aynı havayı soluduğumuz, bizden bir parça olan 15 Temmuz Şehitleri bize bu vatanın ortak değerlerini hatırlatan canlarımızdır. Her biri üzerinde yaşadığımız toprağın şah damarımız olduğunu işaret ederek aramızdan ayrıldı. 15 Temmuz’un tıpkı İstiklal Harbi gibi milli bir kıyam olduğunu gösterdi. Şairin dediği gibi; “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” 15 Temmuz Şehitleri’ne olan borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Emanetlerini yaşatmak için bize düşen vatan bütünlüğünü, millet birlikteliğini korumaktır. Böyle buluşmalar vatan, millet ülküsü etrafında kenetlenme duygusunu güçlendiriyor, sorumluluklarımızı hiç unutturmuyor. Anadolu’nun nice güzel yürekli ana ile dolu olduğu gerçeğini bir kere daha vurguladığı için Ümraniye Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Bu topraklar tarihin tüm dönemlerinde hep hedef olmuştur”

Emine Erdoğan ayrıca 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimine karşı koymak için sokağa çıkan vatandaşlar hakkında da konuştu. Anadolu topraklarının her zaman cesur insanlar yetiştireceğini ifade eden Erdoğan; “İnanıyorum ki Anadolu destanını yazmaya devam edecektir. Yeter ki biz, Anadolu’nun gerçek evlatları olalım. Bu topraklar tarihin tüm dönemlerinde hep hedef olmuş, göz konmuştur. Bizim de ona gözümüz gibi bakmamız, değerini anlayarak yaşamamız ve yaşatmamız gerekir. Bunu ancak bilinçli ve vatansever bir gençlik sayesinde yapabiliriz. Ben gençlerimizden umutluyum. Bu coğrafyanın mayasında vatan aşkı, memleket sevdası vardır. Bunu en net biçimde 15 Temmuz’da gördük. Cesaretlerini çelikten bir zırh gibi kuşanarak demir tankların karşısına çıktı gençlerimiz. Çünkü bu millet bayrağına aşıktır. “Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, kız kardeşimin gelinliği şehidimin son örtüsü. Işık ışık, dalga dalga bayrağım. Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.” İnsanımız bu dizelere meftundur. Zaman ne kadar değişirse değişsin, şartlar ne kadar farklılaşırsa farklılaşsın bu topraklar cesur evlatlarını, mert kadınlarını yetiştirmeye devam edecektir.” dedi.

Programa ev sahipliği yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ise, tarihte yerini almış kahraman kadınları daha iyi tanıtmayı amaçladıklarını belirtti. Can, “15 Temmuz’da şehit olan kahraman kadınlarımız ile 100 yıl önce şehit olup bugüne kadar hatırladığımız, sembol olmuş isimleri bir tiyatral aktivite çerçevesinde kamu oyu ile paylaşalım istedik.” dedi.

Konuşmaların ardından oyuncular sahne aldı. Nezahat Onbaşı, Kara Fatma, Tayyar Rahmiye, Şerife Bacı gibi isimlerin hayatlarının tiyatral şekilde anlatıldığı gösteri büyük beğeni topladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×