banner379

DÜZELTME - "TİKA'dan Libya'daki eğitime destek" haberimizin ikinci paragrafındaki "TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam" ifadesi sehven yazılmıştır. Haberimizi düzelterek yeniden yayımlıyoruz. Saygılarımızla AA

TİKA'dan Libya'daki eğitime destek - TİKA başkent Trablus'ta Osmanlı dönemine ait bir okula bilgisayar laboratuvarı hediye etti

DÜZELTME -
15 Şubat 2018 Perşembe 18:31

TRABLUS (AA) - Libya'nın başkenti Trablus'ta Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Osmanlı dönemine ait bir okula hediye edilen bilgisayar laboratuvarı törenle hizmete açıldı.

Türkiye'nin Libya Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan, TİKA Libya Koordinatörü Fatih Karaca'nın katıldığı törenle, Trablus'taki İslami Sanat ve Zanaat Okulu'nda bir bilgisayar laboratuvarı açıldı.

Osmanlı Devleti döneminde yetim ve yoksul ailelerin çocuklarının bir zanaat edinebilmeleri amacıyla Trablus'ta inşa edilen İslami Sanat ve Zanaat Okulu, ilk öğrencilerine kapılarını 1901'de açmıştı.

Okul, 1911 ila 1914'te İtalyan istilası sırasında işgale karşı mücadele eden Libyalıların tutulduğu bir hapishaneye çevrilmişti. Daha sonra yeniden eğitim alanında hizmet vermeye başlayan tarihi bina Tarihi Eserler Dairesi tarafından 1999'da koruma altına alınmıştı.

TİKA heyeti, ülkede gerçekleştirilen projeleri ziyaret amacıyla dün Libya'ya gelmişti.


Etiketler; #Libya #TİKA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×