Dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri Türkiye'de

- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Zonguldak'taki 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının tabiat anıtı ilanı için resmi süreci başlattık. Ağacın Bronz Çağı'ndan bugüne kadar Anadolu'da yaşayan yegane canlı olduğunu düşünüyoruz" - "Bakanlığımız bu kadim ağacı, onu yaşadığımız çağa ulaştıran ekosistem özellikleriyle birlikte koruyacaktır"

Dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri Türkiye'de
13 Haziran 2016 Pazartesi 13:58

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyanın bilinen en yaşlı 5 ağacından biri olan Zonguldak'taki 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının tabiat anıtı ilanı için resmi süreci başlattıklarını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Anadolu'da en yaşlı anıt ağaçların Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki Gümeli ormanlarında bulunduğu aktarıldı.

4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının da içinde olduğu Gümeli ormanlarındaki alanın "Tabii Yaşlı Porsuk Meşceresi" olarak nitelendiği ifade edilen açıklamada, alanda bin 987 ve bin 164 yaşlarındaki ağaçlar ile yaşları ortalama 300 ile 500 arasında değişen çok sayıda porsuk ağacının yer aldığı vurgulandı.

Tabiat anıtı ilan edilecek ağacın yaşının, porsuk ağaçlarına ilişkin uluslararası projelerde görev alan, doğal yaşlı ormanlar konusunda uzman, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ercan Oktan tarafından araziden alınan örneklerin laboratuvarda incelenmesiyle tespit edildiğine dikkat çekildi. Porsuk ağacının dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri ve Türkiye'nin en yaşlı ağacı olduğunun belirlendiği bildirildi.

Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun değerlendirmelerine de yer verildi.

Buna göre,Zonguldak'taki 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının tabiat anıtı ilanı için resmi süreci başlattıklarına işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:

"Anıt niteliğindeki porsuk ağacının Bronz Çağı'ndan bugüne kadar Anadolu'da yaşayan yegane canlı olduğunu düşünüyoruz. Tabiatı korumakla mükellef olan Bakanlığımız, bu kadim ağacı, onu yaşadığımız çağa ulaştıran ekosistem özellikleriyle birlikte koruyacaktır. Yapacağımız değerlendirme neticesinde korumaya alacağımız bu ağacı ayrıca yılın belirli aylarında, belirli sayıda ziyaretçiye açmayı planlıyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×