DSÖ Genel Direktörü Chan:

- "Zika virüsü hakkında daha fazla bilgi elde ettikçe endişemiz de artıyor" - "Hamile kadınları Rio olimpiyatlarını izlemek için Brezilya'ya seyahat etmemeye teşvik ediyoruz" - "Suriye'de tıbbi malzemenin yardım konvoylarından çıkarılmasından rahatsızlık duyuyoruz"

DSÖ Genel Direktörü Chan:
17 Mayıs 2016 Salı 15:46

CENEVRE (AA) - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Margaret Chan, Zika virüsü nedeniyle Brezilya'da düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyatları'nın iptal edilmesine gerek olmadığını ama hamile kadınların ülkeye seyahat etmesini tavsiye etmediklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde, Dünya Sağlık Asamblesi'nin 69. toplantısı hakkında basın toplantısı düzenleyen Chan, "Zika virüsü hakkında daha fazla bilgi elde ettikçe endişemiz de artıyor." dedi.

Zika virüsüyle ilgili endişelere rağmen Rio de Janeiro kentinde ağustos ayında yapılacak olimpiyatların iptal edilmesine yönelik bir girişimlerinin bulunmadığını belirten Chan, "Hamile kadınları Rio olimpiyatlarını izlemek için Brezilya'ya seyahat etmemeye teşvik ediyoruz." şeklinde konuştu.

Öte yandan Chan, Suriye rejiminin, BM insani yardım konvoylarındaki tıbbi malzemenin dağıtmasına izin vermemesi hakkında, "Suriye'de tıbbi malzemenin yardım konvoylarından çıkarılmasından rahatsızlık duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Bunun yanında Chan, DSÖ'nün acil eylem planları çerçevesinde 2016 yılında 60 milyon dolar, 2017 yılında da 100 milyon dolar ek bütçeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×