"Dini terapiye ihtiyaç var"

- Şarkıcı Deniz Seki'nin de yararlandığı ve cezaevlerinde 5 yıldır devam eden dini terapi uygulamasının kapsamı genişletilecek - Bağcılar Müftüsü Sula: - "Hastanelerde, hapishanelerde, sıkıntılı yerlerde mutlaka dini terapiye ihtiyaç var. 'Bir Ayet, Bir Hadis, Bir İlmihal' kitaplarını aylık olarak hazırlıyoruz. Donanımlı vaizlerimiz bunu kaynak alarak vatandaşımıza destek oluyor" - "Kur'an kursu hocalarından sosyoloji ve psikoloji alanında yeterli düzeyde eğitim almış, donanımlı elemanlar buralara gönderilecek. Vaizlerimiz, Kur'an dersleri, din bilgisinin yanı sıra bire bir görüşmeler yaparak, psikolojik danışmanlık, kişisel danışmanlık gibi konularda hizmet verecek, kişilerden gelecek her türlü soruyu yanıtlayacak, onlara yol gösterici olacak" - "(Deniz Seki) Her gün hazırladığımız kitapçığı okuyup vaizin karşısına çıkıyor, motive edici dini bilgiler içeren derslere eksiksiz devam ediyordu. Tabii kendine göre bir bilgi dağarcığı ediniyor. Yapılan hizmeti hiçbir zaman küçük görmemek lazım. Duamız odur ki inşallah bir gelişme kaydetmiştir"

29 Eylül 2016 Perşembe 11:35

İSTANBUL (AA) - MURAT EĞİLMEZ - Şarkıcı Deniz Seki'nin de faydalandığı ve cezaevlerinde 5 yıldır devam eden dini terapi uygulamasının kapsamı hastaneler ve sığınma evleriyle genişletilecek.

Cezaevlerinde vaizlerin kaynak olarak dağıttığı "Bir Ayet, Bir Hadis, Bir İlmihal" kitapçıklarını hazırlayan komisyonda yer alan Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dini konulara en çok hapishane ya da hastanelerde ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bakırköy Cezaevinde bulunan şarkıcı Deniz Seki'ye de verdikleri "dini terapi" uygulamasının yaygınlaştırılacağını belirten Sula, "Uygulama, sığınma evleri ve hastanelerdeki psikolojik çöküntü içinde, moral değerler açısından zor durumdaki vatandaşları da kapsayacak." dedi.

Uygulamanın gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanıldığını, Türkiye gibi Müslüman bir ülkede aslında çok daha eski kökleri olduğunu ifade eden Sula, "Özellikle Avrupa'da papazlar bu işe çok önem veriyorlar. Hollanda'da uzun yıllar görev yaptım, oradan biliyorum. Hastanelerde, hapishanelerde, sıkıntılı yerlerde mutlaka dini terapiye ihtiyaç var. 'Bir Ayet, Bir Hadis, Bir İlmihal' kitabını aylık olarak hazırlıyoruz. Donanımlı vaizlerimiz bunu kaynak alarak vatandaşımıza destek oluyor." diye konuştu.

Sula, cuma günleri hariç haftanın 4 günü vaizlerin hizmet verdiği uygulamanın cezaevlerinde ilgi gördüğünü aktardı. Dini terapiye katılanların moral ve motivasyon açısından da büyük aşama kaydettiğini vurgulayan Sula, şöyle devam etti:

"Bakırköy'e kardeş ilçe olarak cezaevine biz o zaman vaizin odasını yaptık, kütüphanesini, masasını, inşaatını yaptık. Vaizleri Diyanet İşleri Başkanlığı atıyor tabii. Önemli başarılar elde ediliyor elbette. Şimdi Diyanet İşleri Başkanlığı uygulamayı özellikle hastaneler ve sığınma evlerinde de yaygın şekilde devreye sokmak için yoğun bir çaba içinde. Bu amaçla çok sayıda eleman alınıyor. Kur'an kursu hocalarından, sosyoloji ve psikoloji alanında yeterli düzeyde eğitim almış, donanımlı elemanlar buralara gönderilecek. Vaizlerimiz Kur'an dersleri, din bilgisinin yanı sıra bire bir görüşmeler yaparak, psikolojik danışmanlık, kişisel danışmanlık gibi konularda hizmet verecek, kişilerden gelecek her türlü soruyu yanıtlayacak, onlara yol gösterici olacak."

Sula, dini terapi uygulamasının nadir de olsa bazı hastanelerde hayata geçirildiğini ifade etti.


- "Duamız o dur ki inşallah bir gelişme kaydetmiştir"


Dini terapi uygulamasından yararlanan şarkıcı Deniz Seki'ye de değinen Sula, "Deniz Hanım'la ilgili de o dikkatimi çekmişti. Vaizler, Seki'nin bizim hazırladığımız kitapçığı okuduğunu ifade etmişlerdi. Her gün hazırladığımız kitapçığı okuyup vaizin karşısına çıkıyor, motive edici dini bilgiler içeren derslere eksiksiz devam ediyordu. Tabii kendine göre bir bilgi dağarcığı ediniyor. Yapılan hizmeti hiçbir zaman küçük görmemek lazım. Duamız o dur ki inşallah bir gelişme kaydetmiştir." ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığıyla 10 Şubat 2011'de, tutuklu ve hükümlülerde dini ve ahlaki gelişme sağlamak için iş birliği protokolü imzaladı. Buna göre ceza infaz kurumlarında görev yapmaya başlayan vaizler, mahkumların rehabilitasyonu, varsa hapse girmelerine sebep olan kötü alışkanlıklarının giderilmesi amacıyla koğuş sohbeti, konferans, Kur'an eğitimi, kişisel danışmanlık gibi hizmetler veriyor.

İstanbul Müftülüğünün hazırladığı "Bir Ayet, Bir Hadis, Bir İlmihal" kitapçıkları, uygulamaya destek olması için cezaevlerinde dağıtılıyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×