Denizlerin hava durumu DOMGİ'lerden sorulacak

- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "8 bin 383 kilometre kıyı şeridine sahip olan ülkemiz meteorolojik tahminler açısından farklı özellikler gösterebiliyor. Bu sebeple kurulan Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ağı sayesinde daha doğru ve tutarlı tahmin ve uyarı yapılabilecek" - "Kurulan bu sistemlerin en önemli faydası, denizcilerin bulundukları yerden, gitmeyi tasarladıkları yerlere ait halihazır deniz durumuyla alakalı anlık veriye sahip olacak olmalarıdır"

Denizlerin hava durumu DOMGİ'lerden sorulacak
26 Mayıs 2016 Perşembe 17:28

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "8 bin 383 kilometre kıyı şeridine sahip olan ülkemiz meteorolojik tahminler açısından farklı özellikler gösterebiliyor. Bu sebeple kurulan Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (DOMGİ) ağı sayesinde daha doğru ve tutarlı tahmin ve uyarı yapılabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, DOMGİ'lerden alınan veriler ile artık denizcilik faaliyetlerinin daha güvenli yapılacağını belirterek, DOMGİ Kurulması Projesi'ne, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) ile 2009 yılında yapılan iş birliği çalışmaları neticesinde başlandığını belirterek, "Bu doğrultuda 2010 yılında KEGM'ye ait Kumkapı Balıkçı Barınağı deniz feneri ile bir şamandıraya ilk örnek olarak DOMGİ kurulumunu yaptık." ifadesini kullandı.

Daha sonra iki kurum arasında yapılan protokol ile birinci aşamada 40 DOMGİ kurulduğuna dikkati çeken Eroğlu, ikinci aşamada ise 27 DOMGİ kurulumunu gerçekleştirdiklerini aktardı.

Bakan Eroğlu, Van Gölü'ne 3 DOMGİ kurulduğunu ve mevcut 6 meteorolojik gözlem şamandırası ile toplam sayının 78'i bulduğunu belirtti.

- "Cebelitarık'a kadar her yerde anlık ve güvenilir verilere sahibiz"

Açıklamasında, Türkiye'nin denizlerine ait yeterli sayıda ölçüm sistemi bulunmadığını ve bu yüzden çeşitli sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Yaptığımız çalışmalar neticesinde artık denizlerde de hakimiyetimizi kurduk. Cebelitarık'a kadar her yerde anlık ve güvenilir verilere sahibiz. Eskiden balıkçılarımız denizlerde hava durumu için komşu ülkelerin tahminlerinden faydalanıyordu, artık komşu ülkelerin balıkçıları bizim verilerimizi kullanıyor."

Bakan Eroğlu, KEGM ile yapılan ortak çalışmanın denizlerde yapılacak ölçümler için kendilerine kolaylıklar sağladığını da işaret ederek, "Bu protokol ile hazır olan altyapı kullanıldığından yer bulma sıkıntısı yaşanmıyor. Herhangi bir platform maliyetinin olmaması, halihazırdaki platformlara sistemin kurulacak olması da, denizlerden veri elde edilmesi işinin maliyetini oldukça düşürüyor." ifadesini kullandı.

- Denizlerden anlık ve güvenilir veri sağlanıyor

Bu platformlara kurulan meteorolojik ölçüm istasyonları ile şamandıralar ve fenerlerden denizlere ait meteorolojik veriler elde edildiğini ve şamandıraların ilave olarak dalga ölçümü de yapacağını aktaran Eroğlu, şu bilgileri verdi:

"Kurulan bu sistemlerin en önemli faydası, denizcilerin bulundukları yerden, gitmeyi tasarladıkları yerlere ait halihazır deniz durumuyla alakalı anlık veriye sahip olacak olmalarıdır. Bu durum zaman içinde, olası birçok kazayı önleyebileceği gibi hem ekonomik hem de zamansal kazançlar sağlayacaktır. Elde edilecek veriler, halen Meteoroloji Genel Müdürlüğünde kullanılmakta olan dalga tahmin modellerine ciddi veri sağlayacaktır ve bu sayede modellerin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Deniz verileri, genel müdürlükte hazırlanmakta olan kısa, orta ve uzun vadeli hava ve deniz tahminlerinin daha tutarlı, daha güvenilir ve doğru yapılmasını sağlayacaktır."

- Verilerden birçok alanda faydalanılabilecek

Türkiye'nin uzun bir kıyı kuşağına sahip olduğunu kaydeden Eroğlu, "8 bin 383 kilometre kıyı şeridine sahip olan ülkemiz meteorolojik tahminler açısından farklı özellikler gösterebiliyor. Bu sebeple kurulan DOMGİ ağı sayesinde daha doğru ve tutarlı tahmin ve uyarı yapılabilecek." ifadelerini kullandı.

Ayrıca balıkçılıkta, balık üretim çiftliklerinin kurulumunda, yatçılıkta, turizmde, ulaşımda, özel kıyı ve deniz alanlarının korunmasında, limanların inşasında, kıyı erozyonu kontrolünde, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin takibinde, çevre kirliliğinin izlenmesinde ve önlenmesinde, çevre koruma ve yönetiminde de bu verilerin kullanılabileceğini aktaran Eroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Diğer yandan deniz dibi kablo döşemesi işlerinde, sivil ve askeri operasyonlarda, ulusal savunma stratejilerinin belirlenmesinde, sahil güvenliğinde, arama-kurtarma çalışmalarında, deniz kazalarının önüne geçilebilmesinde, doğal afetlerden korunmada, kıyı mühendisliğinde de bu verilerden faydalanılabilecek."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×