Danıştay tetkik hakiminden "FETÖ" itirafları (2)

- FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Danıştay Tetkik Hakimi Başel: - "Yargı teşkilatındaki yapılanma, kıdeme, sicil numarasına göre, T1, T2, T3 ve T4 şeklinde düzenleniyordu. Yargı teşkilatında bir taşra bir de devre yapılanması vardır. Devre yapılanmasında yazın bir haftalık kamp yapılmaktadır. Sene içindeki düzenli görüşmeler de taşra yapılanması içinde yapılmaktadır. Bu 'T' ibaresi taşra ifadesinden kaynaklanmaktadır" - "Cemaatten olmayan, cemaate sempati besleyen insanlar bize zimmetleniyordu. Zimmet alan kişi, ilgili kişiyi değişik zamanlarda ziyaret ediyor, ilişkisini sıkı tutmaya çalışıyordu. Hizmette olmayan bir kişiyi hizmete dahil etme durumumuz yoktu. Kesinlikle yasaktır. Bu nedenle bu kişilerle sadece ziyaretler ve yakın ilişki içinde oluyorduk. Zimmete aldığımız kişilerin HSYK ve Adalet Bakanlığındaki taleplerini yerine getirmek amacıyla çalışıyorduk ve ilgililere iletiyorduk" - "Hizmet hareketi olarak bizim konumuz, bürokraside yeni bir durum yaratmak ve bunu engellemeye çalışan kişileri bertaraf etmektir. Bu harekete uygun olmayan kişilerin görevden alınması ve tekrar yeniden yargı yoluyla görevine dönmesi engelleniyordu" - "Hizmet hareketinin yargı içinde bir evlilik birimi vardır. Bekar erkek hakim adayları veya hakimlere bazı kadın hakimlerin CV'sini getiriyorlardı. Burada kadının resmi de bulunuyordu. Eğer erkek beğenirse bu kadın hakimle tanıştırmak için bir araya getiriyorlardı. Resmini gördükleri kadın mutlak suretle hizmet hareketinin içinde olan kişilerden oluşmaktadır" - "İfademde Fetullah Gülen hizmet hareketinde olan yargı mensupları ve diğer kişilerin ismini verdim. Buradaki amacım hem örgütün yapılanmasını ortaya dökmek hem de bu arkadaşlara iyilik yapmak istememden kaynaklanmaktadır. Adli kontrol hükümleriyle serbest bırakılmayı istiyorum. Bundan sonraki aşamalarda da adalete yardım etmek istiyorum"

Danıştay tetkik hakiminden
23 Temmuz 2016 Cumartesi 16:06

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Danıştay Tetkik Hakimi Ebubekir Başel, yargı teşkilatındaki yapılanma, kıdeme, sicil numarasına göre T1, T2, T3 ve T4 şeklinde düzenlendiğini, yargı teşkilatında bir taşra bir de devre yapılanması bulunduğunu belirtti.

Başel, savcılık ifadesinde, FETÖ'nün "yargı imamı" olarak gazetelerde yer alan Osman Karakuş'u tanıdığını ve yargı imamlığı yapacak kapasitesi olmadığını ancak yargı içerisinde etkin bir çevresi bulunduğunu kaydetti.

Karakuş sayesinde Yargıtayın bazı önemli üyeleriyle tanıştığını vurgulayan Başel, Karakuş'un emniyet genel müdür yardımcısı olduğu dönemde polisevinde bu yargı mensuplarına yemekler verdiğini anlattı.

Vergi hukukunda uzman olduğunu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden bir hocasının kendisini "yargıda muhafazakar kesimin önde gelen insanlarından biri" olarak tanınan Yargıtay üyesi S.İ. ile tanıştırdığına işaret eden Başel, staj yaptığı dönemde bu Yargıtay üyesinin kızıyla tanıştırıldığını ve ardından evlendiklerini aktardı.

Başel, 2008'de evlendiği eşinin cemaatle ilgisinin bulunmadığını, Nakşibendi tarikatının Hüdaverdi kolu olarak bilinen Gölbaşı'ndaki Hacı Hasan Burkay'ın mensubu olduğunu, cemaate karşı durduğunu ve Fetullah Gülen'den nefret ettiğini savundu.

Stajyerliği döneminde mülakatı kazandıktan sonra bazı idari yargı hakimleriyle Dikmen'de ev tuttuklarını, "idari yargı imamı" olduğunu duyduğu İ.A'nın bu eve haftada bir iki kez gelerek sohbetler yaptığını bildiren Başel, staj boyunca maaşlarının yüzde 10'unu İ.A'ya, Fetullah Gülen ekibine iletmesi için verdiklerine dikkati çekti.

Başel, 2007'de çekilen kurayla Mersin Vergi Mahkemesinde göreve başladığını, 2008 yılı aralık kararnamesiyle Ankara Vergi Mahkemesine atandığını, 2013'te ABD'nin Boston eyaletine dil kursuna gönderildiğini belirtti.

ABD'den döndükten sonra HSYK'nın 2014 yılı kararnamesiyle Kırıkkale'ye atandığını, buna itiraz etmesi üzerine Danıştay tetkik hakimliği görevine getirildiğini ifade eden Başel, Amerika'da bulunduğu süre içinde de HSYK Müfettişi E.S'nin kendisini tanıştırdığı bazı hakimlerle ev sohbetlerini sürdürdüklerini, burada Fetullah Gülen'den gelen notlar üzerinden konuşulduğunu, Türkiye gündemdeki olaylarla ilgili ve kişisel gelişime ilişkin telkinler yapıldığını anlattı.

- "AK Parti'ye oy vermeyin dediler, vermedik"

Gülen'in Türkiye'nin siyasetiyle ilgili görüşlerine inandığını dile getiren Başel, "Hizmete bağlı şahıslar risalelerde, iman, hayat ve şeriat şeklinde ahir zamana dönemler olduğunu, iman dönemini Said Nursi'nin, hayat dönemini Gülen'in gerçekleştirdiğini, şeriat dönemini ise başka bir gelecek şahsın yönlendireceği belirtiliyordu. Bu düşünceye o dönem inanıyordum. Bu nedenle Gülen'in söylediklerini aynen yerine getirmeye çalışıyordum. Örneğin, 'AK Parti'ye artık oy vermeyin' dediler. Biz de o seçimde oy vermedik. Bu nedenle Sivas'taki ailemi arayıp, 'BBP'ye oy verin' telkininde bulundum. Cemaatten baktığım dosyalara ilişkin bir talep gelmedi." değerlendirmelerinde bulundu.

Yargı teşkilatındaki yapılanmanın "T1, T2, T3 ve T4" şeklinde düzenlendiğini, bu gruplamanın kıdeme, sicil numarasına göre yapıldığına işaret eden Başel, şu bilgileri paylaştı:

"Yargı teşkilatında bir taşra bir de devre yapılanması vardır. Devre yapılanmasında yazın bir haftalık kamp yapılmaktadır. Sene içindeki düzenli görüşmeler de taşra yapılanması içinde yapılmaktadır. Bu 'T' ibaresi taşra ifadesinden kaynaklanmaktadır. Devre yapılanması değişik yerlerde kitap okuma, gezme şeklinde oluyordu. Biri Sivas'ta ailemin evinde yapıldı. Buna o dönem arkadaşlarım K.Ç, M.S, M.K, A.Ç. katıldı. Bu arkadaşlar hizmet hareketindendir. Gülen'e yakın olmayan, hizmet hareketinden olmayan hiç kimsenin bu toplantılara katılması mümkün değildi."

Çalışma hayatı sırasında maneviyatın azaldığı veya yitirildiği kabul edildiğinden, hizmet hareketi içindekilerin bu maneviyatın güçlendirilmesi için devre toplantıları yaptığını aktaran Başel, cemaatten olmayan, cemaate sempati besleyen kişilerle yakın ilişkiye geçildiğine de dikkati çekti.

Ebubekir Başel, şu ifadeleri kullandı:

"Cemaatten olmayan, cemaate sempati besleyen insanlar bize zimmetleniyordu. Zimmet alan kişi, ilgili kişiyi değişik zamanlarda ziyaret ediyor, ilişkisini sıkı tutmaya çalışıyordu. Örneğin, 2010 sonrası bana Danıştay Tetkik Hakimi G.M. zimmetlendi. Bu kadın hizmetten değildi, eşinin hizmete yakın olduğu düşünülüyordu. Bu kadını ara sıra ziyaret ediyordum, hatta çocuklarına hediye alıyordum. Böylece bu kişiyi yakın takibe alıyordum. Hizmette olmayan bir kişiyi hizmete dahil etme durumumuz yoktu. Kesinlikle yasaktır. Bu nedenle bu kişilerle sadece ziyaretler ve yakın ilişki içinde oluyorduk. Zimmete aldığımız kişilerin HSYK ve Adalet Bakanlığındaki taleplerini yerine getirmek amacıyla çalışıyorduk ve ilgililere iletiyorduk. Ben bu talepleri Bölge İdare Mahkemesi imamı İ.A'ya iletiyordum. Zimmet aldığım hakimlere cemaatin bir talebini iletmedim."

- Görevden alınanların işe iade davaları

Başel, 2010 HSYK seçimlerinden sonra Ankara İdare Mahkemesi, Ankara Vergi Mahkemeleri ve Ankara Bölge İdare Mahkemelerinin tümümün imamının "idari yargının imamının İ.A" olduğunu kaydederek, şunları anlattı:

"Cemaatten bir talep gelince İ.A, bunu alarak o yerdeki hizmetten olan başkan ve üyelere götürür. Bu bir talimat gibidir. Başkan ve üye bu talimatı yapmamazlık edemezler. Zaten İ.A. kişisel isteklere değil, hizmet hareketi için gerekli olan iş takiplerini götürür verirdi. Örneğin bir bakanlıkta genel müdür görevden alınmışsa, bu kişi dava açtığı takdirde tekrar göreve gelmesi sakıncalı görülürse İ.A, bu isteği davanın bakıldığı başkan ve üyeye verirdi. Bunlar da bu talimatın hizmetten geldiğini anladığı için yardımcı olmak amacıyla gereğini yerine getirmeye çalışır ve getirir. Eğer başkan 'hizmet hareketi'nden değilse o istekler üyelere iletilir, üyeler aracılığıyla yerine getirilmeye çalışılır. 'Hizmet hareketi' olarak bizim konumuz bürokraside yeni bir durum yaratmak ve bunu engellemeye çalışan kişileri bertaraf etmektir. Bu harekete uygun olmayan kişilerin görevden alınması ve tekrar yeniden yargı yoluyla görevine dönmesi bu şekilde engelleniyordu. Görevden alınan 'hizmet' içindeyse ve hizmete yardım ediyorsa mutlaka bunun lehine karar çıkarılmasına çalışılıyordu. Ancak o dönem itibarıyla hizmete yakın bir kişinin görevden alınması söz konusu olmuyordu. Ben hizmete yakın kişilerin örneğin imar, ihale gibi davalarının lehlerine sonuçlanması sürecini bilemiyorum. Sadece görevden almalarla ilgili kısma bizzat şahit oldum."

- "Maaşımızın yüzde 10'u hizmete"

Başel, Ankara İdare Mahkemesine atanacak isimlerin İ.A. tarafından belirlendiğini, bağlı bulunduğu "T4" grubunun sorumlusu S.R'nin, gruptakilerin maaşlarının yüzde 10'unu Gülen yapılanmasına aktarmak için topladığını vurguladı.

S.R. dışında "abi" diye adlandırdıkları, ilahiyat fakültesi mezunu veya öğretmen olduğunu bildiği bazı kişilerin de bulunduğunu belirten Başel, inancı gereği, bu şahıslardan kişisel değil, maneviyata ilişkin talimatlar aldığını dile getirdi.

Ebubekir Başel, İ.A'ya talimatları, avukat olduğunu duyduğu ancak tanımadığı A.C'nin verdiğini, bu kişinin de ABD'de Gülen'den aldığı talimatları ilettiğini bildirdi.

Başel, içinde bulunduğu "T4" grubuna, 2010'da yapılan HSYK seçimlerinde A.B, B.E. ve R.Y'ye blok şeklinde oy verilmesinin söylendiğini, hizmet hareketine yakın olduğuna inandıkları kişileri asil üyeliğe getirmek için bu şekilde davrandıklarını kaydetti.

Kura çektiği 2007 döneminde kuraya katılanların listesini görmesi halinde hizmet mensubu olanların isimlerini verebileceğini belirten Başel'e, 19 Temmuz 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, kura sonucu idari yargıya atanan hakim adaylarının listesi verildi. Buradaki bazı hakimlerin isimlerini sayan Ebubekir Başel, bazı isimlerin 17-25 Aralık operasyonlarının ardından cemaatten ayrıldığını da aktardı.

Başel, dönem toplantılarında kendilerine zimmetlenen hakimlerden hizmet hareketine olumsuz bakanların belirtilmesi halinde, bu kişilerin harekete zarar vermeyecek yerlerde görevlendirilmesinin yapıldığını da söyledi.

- "Bank Asya'dan uzak durun"

Yaptıkları dönem toplantılarına katılan hakimlerin, "idari şargı imamı" İ.A'ya, tayin ve yetkilendirme ile ilgili taleplerini ilettiklerini, özel isteklerin ise başka bir odada özel olarak İ.A'ya aktarıldığına işaret eden Başel, "Toplantılara katılanlar, eşleriyle sorunlarını, maddi sorunlarını aktarıyorlardı. İ.A, kredi çekmek isteyenlere, 'çekmeyin, faiz ödeyerek günaha girersiniz, son çare kendi adınıza değil, akrabalarınız adına çekin' diyordu. Asya Bank'tan uzak durulmasını istiyordu. Hakim arkadaş eşinden boşanacaksa mutlaka önceden İ.A'ya bildirmek zorundaydı." bilgisini verdi.

- "Kadınların ayrı grupları vardı"

Dönem arkadaşı olarak toplandıkları grupta kadın hakimlerin bulunmadığını, kadınların oluşturdukları kendi gruplarında toplantılar yaptıklarını kaydeden Başel, şunları anlattı:

"Eğer kadın hakim hizmet hareketi içindeyse kocası da mutlaka hizmet hareketi içinde olmalıdır. Kuralın bu olduğunu biliyorum. Kocasının hakim olup olmaması önemli değildir. Ancak hizmet hareketinde olan kadın hakimlerin kocalarının da çoğunlukla hizmet hareketinde olan erkek hakimler arasından olduğunu biliyorum. Örneğin, hizmet hareketinden olduğunu bildiğim Ş.D, yine hizmet hareketinden A.D. ile evlendirilmiştir. Hizmet hareketinin yargı içinde bir evlilik birimi vardır. İ.A, hakim adayı olduğum dönemde bana cemaatten olduğunu belirttiği iki öğretmeni gösterdi. 'Cemaatten kimseyle evlenmeyeceğimi' söyledim. Bir daha göstermedi. Bekar erkek hakim adayları veya hakimlere bazı kadın hakimlerin CV'sini getiriyorlardı. Burada kadının resmi de bulunuyordu. Eğer erkek beğenirse bu kadın hakimle tanıştırmak için bir araya getiriyorlardı. Resmini gördükleri kadın mutlak suretle hizmet hareketinin içinde olan kişilerden oluşmaktadır."

- 2014 HSYK seçimleri

Tetkik Hakimi Ebubekir Başel, 2014 HSYK seçimleri öncesi T4 gurubu "abisi"nin kendilerine cemaatin adaylarını bildirdiğini vurgulayarak, "Bunlar, A.B, A.B, M.Ş, S.K. ve E isimli bir hakimdi. HSYK seçim gününde T4 abimizin talimatıyla sandığın etrafında bulundum. Ayrıca benim dışımda hizmet hareketinde bulunan aynı grupta yer alan Y.G. ve G.Ç. de sandığın etrafındaydı. Seçimden sonra 2015 yaz kararnamesiyle Kırıkkale Vergi Mahkemesine atandım. İtiraz üzerine de Danıştay Tetkik Hakimi oldum." ifadelerine yer verdi.

Danıştay 7. Dairesinde görev aldığını, bu dairede hizmet hareketinden diğer hakimlerle kendi gruplarında toplantılarına devam ettiklerini bildiren Başel, Danıştay üyelerinin kendi içlerinde yapılanmaları olduğunu bildiğini belirtti.

Danıştay üyelerinin hangilerinin hizmetten olduğunu bilmediğini, sadece 2010'da seçilenlerin çoğunun hizmetten olduğunu duyduğuna işaret eden Başel, aynı dairede üye olan G.C. ve F.C'nin hizmetten olduğunu duyduğunu ancak bu kişilerle hiçbir toplantıda bir araya gelmediğini aktardı.

Danıştay tetkik hakimliğine geldikten sonra O.Ö'nün "abiliğinde" iki haftada bir toplandıklarını, bu yılın ocak ve şubat ayından sonra yapılan toplantılara katılmadığına dikkati çeken Başel, ancak maaşının yüzde 10'unu, aidat olarak nitelendirdikleri parayı vermeye devam ettiğini vurguladı.

Başel, "Bazen yüzde 10'unu veremiyordum, cebimde ne varsa onu veriyordum. Daha sonra eşim ve kayınpederimin telkinleriyle bu gruptan kopup avukatlık yapmaya karar verdim. Amacım uzman olduğum vergi hukukunda çalışmaktı." şeklindeki görüşlerini paylaştı.

Gelir getirici faaliyette bulunmak amacıyla bir arsa kooperatifi kurduğunu ancak henüz arsa alamadığını kaydeden Başel, 2 yıldır gayrimenkul alım satım işiyle uğraştığını anlattı. Başel, "Kooperatif arsası aldıktan sonra organizasyon yapan kişiler bu kooperatife hakimleri ve savcıları dahil edip arsanın çok üstünde bedelle ortak yapıp yüksek paralar kazanıyorlardı. Buna özendiğim için kooperatif kurdum." ifadelerini kullandı.

Başel, 2015 ve 2016 yıllarında hizmet hareketinin dönem toplantılarının yapılmadığını, yapıldıysa da kendisinin bunlara çağrılmadığını belirtti.

Hakim adayı olduktan sonra hakimlik sınavına çalışanların evlerine giderek "abilik" yapmadığını, hakim adayı olduğu dönemde İstanbul'da maliyede çalışan idari yargı ve diğer kamu sınavlarına hazırlananlara nasıl çalışacaklarını anlattığını bildiren Başel, bu görevi kendisine İ.A'nın verdiğini, görevinin 3 ay sürdüğünü, bu kişilere, kendisine İ.A'nın verdiği, eski yılların sorularını veya çıkabileceği düşünülen özel hazırlanmış soru tiplerini götürdüğünü aktardı.

- "Sigara içinler abilik konumuna getirilmez"

Hakim adaylığı veya hakimliği sırasında "abi" konumunda bulunmadığını, kimseye namaz kıldırmadığını savunan Başel, şöyle devam etti:

"Bir kişinin abi olması için gittiği yerde namaz kıldırması gerekir. Ayrıca hakimlik sınavına hazırlanılan evlerde murakıplık yapmadım. Sigara içmekteyim. Sigara içen kişileri hiçbir zaman abi yapmazlar. Bunun nedeni ise Fetullah Gülen'in sigara içen kişilerin kendine zarar verdiğini, maneviyatlarının az olacağını belirtmesi ve sohbetlerde de bu hususun sık sık dile getirilmesi nedeniyle hizmet hareketi içinde sigara içenler, abilik konumuna getirilmezler. Bana hiç kimse 'gizlenmek için içki için' diye talimat vermedi. Ancak 2010 HSYK seçimlerinden önce bazı abilerin gizlenmek için içki içilebileceğini belirttiğini biliyorum. Bu dönemde hizmet hareketinde bulunan abilerin bu nedenle içki içtiklerini söyleyebilirim. Hatta murakıp olan R.K, bana 'cumaya gitmeyin, kendinizi gizleyin' diyordu. Ancak inançlarım gereği bu kişinin demesiyle cumaya gitmemezlik yapmadım."

Başel, herhangi bir askeri hakim veya subay tanımadığını, tek tanıdığı albayın kendisinin hizmetten olduğunu duyunca çıkması konusunda nasihatte bulunduğunu vurgulayarak, "Bu kişi, eşim ve kayınpederimin telkinleriyle hizmet hareketinden kendimi soyutladım." değerlendirmesini yaptı.

- "Dışlanacağımdan korktum"

Ebubekir Başel, hakimlik sınavına girmesi için kimseden talimat almadığını, yurtta kaldığı esnada hizmet hareketi mensuplarıyla yaptığı mülakatı değerlendirerek hakim olmaya karar verdiğini bildirdi. Bank Asya'ya hiçbir zaman para yatırmadığını, söz konusu bankada bireysel emeklilik hesabı bulunduğunu anlatan Başel, "Halen Trabzon İdare Mahkemesi Başkanı olan ve Yargıda Birlik Derneğini destekleyen A.B'nin Bank Asya'da çalışan eşi yanımıza geldi. Onu kırmamak için bu emeklilik hesabını açtım." ifadelerini kullandı.

Başel, soru üzerine Abdulkadir A'yı tanımadığını, bu kişinin yargı imamı olduğunu duymadığını, kim olduğunu da bilmediğini dile getirdi. ABD'den dönünce cemaatten ayrılan M.K. adlı arkadaşını arayarak hizmetten ayrılmak istediğini belirterek, kendisi hakkında herhangi bir fişleme olup olmadığını sorduğunu aktaran Başel, şunları kaydetti:

"O da bana 'Seni FETÖ'cü olarak fişlediler' dedi. Ben yine ayrılmak istedim. Ancak ayrıldığım zaman kendi arkadaşlarım içinde düşkün olarak tabir edilip dışlanacağımdan korktum. O tarihte ayrılmaktan çekindim. Ancak Şubat 2016 tarihinde iyice ayrılmaya karar verdim. Toplantı ve sohbetlere katılmadım. Ben Şubat 2016'ya kadar Gülen'i din alimi olarak görüyordum. Kendisini başka lider olarak görmedim. Şubat 2016'dan sonra bu gruptan ayrıldım. 15 Temmuz 2016'dan itibaren kendisini vatan haini terörist olarak kabul etmekteyim. 17-25 Aralık olarak bilinen operasyonlarda görev yapan hakim ve savcıların yasa dışı işler yaptığını eski düşüncelerim nedeniyle kabullenemedim.

MİT tırlarının durdurulması olayını devletin güvenliğine zarar vereceğine inandığım için doğru bulmadım. Şu an bu iki olayı yapan kişilerin hükümete karşı eylem yapmak isteyen hizmet harekatının mensupları olduğuna inanmaktayım. Ben Gülen ekibinin risaliyelerde belirttiği iman, hayat ve şeriat düşüncesiyle Şubat 2016 tarihinden sonra inanmadım. Emniyet mensubu olarak sadece O.K'yı tanırım. Özel kalem müdürünün hizmet hareketinde olup olmadığını bilmiyorum."

- "Bize söylenen adaylara oy verdik"

Başel, Fetullah Gülen örgütünün yasa dışı bir yapılanma olduğunu fak edip etmediği sorusu üzerine, 17-25 Aralık'tan sonra bunların yasa dışı yapılanma içinde bulunduklarını anladığını ancak manevi anlamda yalnız kalma korkusu ve uzun süredir içlerinde olduğu için aralarından çıkamadığını iddia etti.

Örgütün askeri birimler içindeki yapılanmasını bildiğini çünkü ışık evlerinde kalan geçlerin askeri okullara yönlendirildiği ve bu amaçla çalıştırıldığını belirten Başel, Adalet Akademisinde bitirme sınavı için kendilerine herhangi bir soru verilmediğini, sınavın oldukça kolay olduğunu söyledi.

Adalet Akademisinde adaylar arasında ayrı bir yapılanma olmadığını öne süren Başel, "Bu dönemde de İ.A. bizim abimiz konumundaydı. Akademide kimin sınıf başkanı olacağını daha doğrusu idarenin istediği sınıf başkanının kim olacağını İ.A. belirlemişti. Her iki sınıfta da başkan olarak İ.A'nın bize söylediği kişiye oy verdik. Bizim sınıfta A.Ç. başkan seçilmişti. Ben akademideki yöneticilerin hangisinin hizmet hareketinde olduğunu o dönem bilmiyordum. HSYK seçimlerinde A.K'nin hizmet hareketi adına aday olduğunu görünce A.K'nin de cemaatçi olduğunu anladım." şeklinde bilgi verdi.

Başel, 15 Temmuz Cuma günü adli tatil yaklaştığı için kararlarını onamak için Danıştaya gittiklerini bildirerek, ifadesini şöyle sürdürdü:

"Hatta başkanımız giden hakimler için saat 15.30'da kokteyl verdi. Buna katıldım. Daha sonra eşimi arabamla Ekonomi Bakanlığından alarak Yenimahalle'de bulunan evime döndüm. Eşim ve çocuğumun bakıcısıyla akşam yemeği yedik. Eşim bakıcıyı kendi arabasıyla evine götürdü. Ben de kızımla oyun oynamaya başladım. O gün cep telefonundan kimse aramadı. Herhangi bir yere davet etmedi. Evden dışarı çıkmadım. Ben o gün televizyondan köprünün askerler tarafından kapatıldığını gördüm. Bunun bir terör olayı olabileceğini düşündüm. Hatta idari yargıdaki arkadaşlarımın yer aldığı WhatsApp grubunda bazı kişiler darbeye teşebbüs edildiğini yazınca ben böyle bir şey olur mu diye yazdım. Bu olayın terör saldırısı olduğunu düşündüm. Hemen akabinde televizyonda başbakanın açıklaması ve evimin orada kıyametin kopmasıyla bunun askeri darbe girişimi olduğunu anladım. O gün ben ve ailem sabaha kadar ölüm korkusu yaşadık. Çünkü benim evim MİT'in hemen yanında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin karşısında ve Ankara Emniyet Müdürlüğüne yakın bir yerdeydi. Ben bu darbe girişimini Fetullah Gülen'e yakın askerlerin yaptığını ertesi gün medyada çıkan haberlerden anladım ve o gün bu grup ve Gülen'e lanet yağdırdım.

Eşim, çocuğum ve ben çok korktuk. Saat 05.00-06.00 arasında eşim ve çocuğumu arabama bindirerek, Gölbaşı'nda bir köyde bulunan eşimin teyzesinin evine gittik. Orada kaldık. Ben ve eşim ikametgahımıza girmekten hala korkuyoruz. Olayın olduğu günden beri eşimin teyzesinin yanında kalmaya devam ettik."

Hizmet harekatı içinde kendine verilmiş herhangi bir görev bulunmadığını savunan Başel, hizmet harekatının yargı kararları konusunda kendisine herhangi bir talimatta da bulunmadığını kaydetti. Böyle bir talebi asla yerine getirmeyeceğini vurgulayan Başel, "Benim karakterimi onlar da biliyordu. Ben bu yapılanmanın yasa dışı olduğunu öğrendiğim zaman hareketten kaçmaya çalıştım. Şubat 2016'dan sonra da yapılanmadan yavaş yavaş ayrılmaya başladım. Eylül 2016 tarihinde de meslekten istifa edep vergi konusunda uzman diğer arkadaşlarla avukatlık bürosu kurmayı, bu şekilde de yargı teşkilatındaki yapılanma içinden ayrılacağımı düşünüyordum." görüşlerini aktardı.

Bu düşüncesini gerçekleştiremediğini belirten Başel, hakim ve savcılar arasında açığa almalar başlayınca listede kendi adını göremediğini, evine gitmekten korktuğu için köyde kalmaya devam ettiğini, bu sırada polislerin evine gelip arama yaptığını, telefonu ve bazı CD'lerin alındığını bildirdi.

Ebubekir Başel, "İfademde Fetullah Gülen hizmet hareketinde olan yargı mensuplarının ve diğer kişilerin ismini verdim. Buradaki amacım hem örgütün yapılanmasını ortaya dökmek hem de bu arkadaşlara iyilik yapmak istememden kaynaklanmaktadır. Adli kontrol hükümleriyle serbest bırakılmayı istiyorum. Bundan sonraki aşamalarda da adalete yardım etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Başel'in avukatı ise müvekkilinin örgütün yapısını ortaya dökmek ve etkin pişmanlıktan faydalanmak amacıyla gönüllü olarak Ankara Adliyesine geldiğini, tüm bildiklerini anlattığını, tüm sorulara cevap verdiğini, soruşturmaya somut katkıda bulunduğunu, bu nedenle Türk Ceza Kanunu'nun lehine hükümlerinden yararlanması gerektiğini söyledi.

(Bitti)
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×