Dahi çocuklara uzayı anlattı

- NASA'nın desteğiyle düzenlenen yarışmada, "en yaratıcı resim" dalında birinci olan eseri radyoteleskopla Ay'a yollanan lise öğrencisi Bozkurt Selvi, Üsküdar Çocuk Üniversitesinde söyleşiye katıldı

Dahi çocuklara uzayı anlattı
07 Mayıs 2016 Cumartesi 15:42

İSTANBUL (AA) - NASA'nın desteğiyle 2014'te düzenlenen "Uluslararası Gençlik Sanat Yarışması"nda, "en yaratıcı resim" dalında birinci olan eseri radyoteleskopla Ay'a yollanan lise öğrencisi Bozkurt Selvi, Üsküdar Çocuk Üniversitesindeki söyleşide, uzayı anlattı.

Televizyondan iki yaşında İngilizce'yi, 5 yaşında okuma-yazmayı, 6 yaşında keman çalmayı öğrenen, küçük yaşlardan itibaren astronomiye ve uzay araştırmalarına merakı olan Selvi, Türkiye'nin gelecek vadeden gençleri arasında yer alıyor.

Selvi, IQ testlerini başarıyla geçen çocukların eğitim gördüğü Üsküdar Çocuk Üniversitesinde, genç dahilerle bir araya geldi.

Uzayla ilgili hazırladığı sunumu çocuklarla paylaşan Selvi, etkinliğin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, NASA'nın desteğiyle 2014'te düzenlenen yarışmaya, uzay araştırmalarının gelecekteki resmini çizerek katıldığını anlattı.

Yarışmaya son 15 günde gönderdiği resminin karikatür tarzında olduğunu aktaran Selvi, resminin yer ve amaç belirtmesi nedeniyle diğer eserlere göre daha somut olduğunu söyledi.

Uzaya merakının çok küçük yaşlarda başladığını dile getiren Selvi, belgesel izleyerek başladığı bu ilgisini araştırma yaparak geliştirdiğini ifade etti.

Bozkurt Selvi, üniversite eğitimini fizik alanında sürdürmek istediğini belirterek, ardından astronomi ve kozmoloji alanlarında ilerlemeyi planladığını söyledi.

Selvi, uzayda fizik kurallarıyla bile açıklanamayan bazı cisimlerin ilgisini çektiğini, ilerleyen yıllarda bunları araştırmak istediğini anlattı.

Uzaya merak duyan çocuklara tavsiyelerde de bulunan Selvi, "Küçük bir konuyu merak ediyorlarsa, sadece bu merakla kalmasınlar, birkaç şeyi araştırsınlar." dedi.

Ailesinin kendisine destek olduğunu vurgulayan Selvi, "İcat çıkarma diyebilirlerdi ama demediler, onlar sayesinde bu noktaya geldim." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×