Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı

- Erdoğan: - "İsrail ile Rusya ile ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Son haftalardaki karşılıklı olumlu adımlar, gelecek için umut veriyor" - "Suriye meselesinin, terörün, suni gerilimlerin sebep olduğu krizleri aşıp, kopan ilişkileri yeniden tamir ediyoruz. Yolumuza çıkan engelleri bir bir kaldırıyoruz" - "Gerek Suriye'den gerek Irak'tan ülkemize sığınan kardeşlerimize sahip çıkarak, Suriye'deki krizin adil bir çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalara destek vererek, bu konuda elimizden geleni yaptık, yapıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı
04 Temmuz 2016 Pazartesi 11:49

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsrail'le, Rusya'yla ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Son haftalardaki karşılıklı olumlu adımlar, gelecek için umut veriyor." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan bir ramazan ayının geride kalarak bayrama kavuşulduğunu belirtti.

Mübarek Ramazan Bayramı'nı can-ı gönülden tebrik eden Erdoğan, bir ay boyunca büyük kardeşlik ikliminin, dayanışmanın, kaynaşmanın ve yardımlaşmanın hep birlikte yaşandığına işaret etti.

Erdoğan, şehirde, mahallede, akrabalarla, komşularla, kardeşlerle, ihtiyaç sahipleriyle ekmeğin ve suyun bölüşüldüğünü kaydederek, "Nihayet, bayramımızı da idrak ediyoruz. Bayramlar, Rabb'imizin bir nimeti olmasının yanı sıra milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek, kardeşlik ahdimizi yenilemek için de önemli bir fırsattır." ifadesini kullandı.

İslam dünyasının tamamının Ramazan Bayramı'nı idrak ettiğini, aynı kıbleye yönelen Müslümanların kalpleriyle, ruhlarıyla, tüm benlikleriyle bayramın coşkusunu yaşadığını vurgulayan Erdoğan, "İslam dünyasının bayram yaptığı bu dönemde, Afganistan'dan Suriye'ye kadar, değişik coğrafyalarda, farklı sıkıntılar içerisinde olan kardeşlerimiz de var. Maalesef ülkemizde de bayram sevinci, terör saldırılarıyla gölgelenmiş durumda. Terör saldırıları, mübarek günlere rağmen devam etti. Terör örgütüne karşı kahramanca mücadele eden, adeta destan yazan güvenlik güçlerimiz, ramazan ayında da şehitler verdi. Bu vesileyle tüm şehitlerimize, özellikle de son 1 yıldır terörle mücadele sırasında verdiğimiz şehitlere, Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum. Yaralanan güvenlik görevlilerimize Rabb'imden acil şifalar diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- "Küresel ekonomik ve siyasi krizlere karşı tedbirlerimizi aldık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ramazan ayı boyunca değişik vesilelerle asker, polis ve köy korucularıyla bir araya geldiğine değindi.

Güvenlik güçlerinin terörle mücadele konusunda, son derece kararlı ve azimli olduklarını bizzat görmenin memnuniyetini yaşadığını vurgulayan Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Dünyanın önemli değişimlere sahne olduğu bir dönemdeyiz. Suriye'deki insani kriz, maalesef 600 bine yakın masum insanın canı pahasına sürüyor, sürdürülüyor. Biz, gerek Suriye'den gerek Irak'tan ülkemize sığınan kardeşlerimize sahip çıkarak, Suriye'deki krizin adil bir çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalara destek vererek, bu konuda elimizden geleni yaptık, yapıyoruz.

Avrupa, farklı sıkıntılarla boğuşuyor. Ekonomik istikrarsızlığa, siyasi kriz de eklenmiş vaziyette. İngiltere'nin, Avrupa Birliğinden ayrılma kararı, başka ülkeleri de tetikliyor. Dünyayı kaosa sürükleyenler, kendi ülkelerindeki ırkçı ve ayrımcı eğilimlerin güçlenmesini engelleyemiyorlar. Türkiye olarak bizler, küresel ekonomik ve siyasi krizlere karşı tedbirlerimizi aldık, hazırlıklarımızı yaptık, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda adım adım ilerlemeye devam ediyoruz."

Erdoğan, Türkiye'nin son 13 yılda güçlenen demokrasisiyle, ekonomisiyle pek çok badireyi atlatmayı bildiğini, bu küresel değişim sürecinden de çok daha güçlü bir şekilde çıkmayı başaracaklarını kaydetti.

- "Uluslararası ilişkilerde bunalımları arkamızda bırakıyoruz"

Erdoğan, "İsrail'le, Rusya'yla ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Son haftalardaki karşılıklı olumlu adımlar, gelecek için umut veriyor. Suriye meselesinin, terörün, suni gerilimlerin sebep olduğu krizleri aşıp, kopan ilişkileri yeniden tamir ediyoruz. Yolumuza çıkan engelleri bir bir kaldırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelede, uluslararası ilişkilerde bunalımları arkamızda bırakırken, Türkiye'yi geleceğe taşıyacak dev projeleri tamamladıklarını, yepyeni projeleri milletin hizmetine sunmaya hazırlandıklarını belirten Erdoğan, "İşte son olarak, Osman Gazi Köprüsü'nü adeta bayram müjdesi olarak açmak suretiyle milletimizin hizmetine sunduk. Milletimiz müsterih olsun, gönlünü ferah tutsun. Milletimiz nasıl bizi yarı yolda bırakmadıysa bizler de büyük Türkiye hedefimizden bir milim dahi sapma göstermedik, göstermeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Türkiye'nin yalnızca 780 bin kilometrekareden ibaret bir ülke olmadığına, arkasında köklü bir mirası, zengin medeniyet değerlerini, güçlü bir potansiyeli barındırdığına işaret ederek, dünyada mazlumların, mağdurların, ezilenlerin umudu olmayı sürdüreceklerini bildirdi.

- "Her zamankinden çok daha fazla kucaklaşmaya ihtiyacımız var"

"Ülke olarak büyüyüp güçleneceğiz, terörle, krizlerle bizi engellemek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz." vurgusu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Milletimizden istirhamım, kardeşlik bağlarımıza halel getirmek isteyenlere karşı uyanık olmaları, dikkatli davranmalarıdır. Hep söylüyorum: Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Her zamankinden çok daha fazla kucaklaşmaya, sarılmaya, dayanışmaya ihtiyacımız var. Bayramı bunun için bir fırsat olarak görelim.

Annemizle, babamızla, komşularımızla bayramlaşalım, çocuklara hediyeler verelim, yaşlıları, yolda kalmışları, garibanları, akrabalarımızı unutmayalım, sıla-i rahim yapalım. Hassaten şehit ve gazi yakınlarını ihmal etmeyelim. Şehitlerimizin, gazilerimizin evlatlarını sahiplenelim, onlara babalarının yokluğunu hissettirmeyelim."

Erdoğan, bayram yolculuğundaki vatandaşlara trafik kurallarına dikkat etmeleri, uykusuz yolculuktan ve hızdan kaçınmaları çağrısında bulunarak, "Sevinci, lütfen acıya dönüştürmeyelim." ifadesini kullandı.

Milletin ve İslam dünyasının bayramını tebrik eden Erdoğan, bayramın tüm gönüllere, hanelere, ülkeye ve İslam dünyasına huzur, saadet, selamet getirmesini diledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×