Cumhurbaşkanı Erdoğan, emniyet mensuplarıyla iftarda bir araya geldi

- Erdoğan: (2) - "Kamu kurumları içinde bölücü terör örgütüyle irtibatlı kimler varsa derhal tespit edilip hem memuriyetten men edilmeli hem de haklarında gerekli adli işlemler yapılmalıdır. Terör örgütüne eleman kazandıran öğretmen, teröriste ilaç taşıyan sağlık memuru, örgütün propagandasını yapan memur... Bunlar asla kabul edilemez çarpıklıklardır. Bu devlet kendi parasıyla kendi aleyhine çalışan kişileri besleyemez. Bunun için de devlet memurlarıyla ilgili mevzuatın köklü bir şekilde değiştirilmesi gerekiyor" - "Kendisi şehit olma pahasına masum insanların hayatını korumak için çırpınan güvenlik güçlerimizin bu hasbi tutumu bölge insanının kalbini daha fazla kazanmalarını sağlamıştır. Terör örgütünün baskı, şiddet ve kan diliyle, onun güdümündeki partinin yalan ve zehir saçan siyaset diliyle değil, gönül diliyle kurulan bu ilişki inşallah bölgede yeni bir dönemin habercisidir" - "Kanun gerekiyorsa kanun çıkartılarak, idari işlem gerekiyorsa işlem yaparak, bölgedeki belediyelerin örgütün tasallutundan kurtarılmasına ihtiyaç vardır ve bunu devlet olarak, hükümet olarak yapacağız. Hükümetin bu konuda gerekli çalışmalarını, Başbakanımızla da bakanlarımızla da görüştüm, yaptıklarını ve yapmaya gayret ettiklerini gördüm, görüyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emniyet mensuplarıyla iftarda bir araya geldi
17 Haziran 2016 Cuma 00:17

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kamu kurumları içinde bölücü terör örgütüyle irtibatlı kimler varsa derhal tespit edilip hem memuriyetten men edilmeli hem de haklarında gerekli adli işlemler yapılmalıdır. Terör örgütüne eleman kazandıran öğretmen, teröriste ilaç taşıyan sağlık memuru, örgütün propagandasını yapan memur... Bunlar asla kabul edilemez çarpıklıklardır. Bu devlet, kendi parasıyla kendi aleyhine çalışan kişileri besleyemez. Bunun için de devlet memurlarıyla ilgili mevzuatın köklü bir şekilde değiştirilmesi gerekiyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli emniyet mensuplarıyla iftarda bir araya geldi.

İftarın ardından yaptığı konuşmada Erdoğan, MİT tırları meselesinin ihanetin sadece bilinen örneği olduğunu vurgulayarak, "Sizler bizzat yaşadığınız için diğer meselelere çok daha vakıfsınız. Milletimiz bu Parelel Yapının işte bu karanlık yüzünü, gerçek niyetini, sinsiliğini, ihanetlerini gördüğü için bunlara karşı yürütülen mücadeleyi de samimiyetle destekliyor. Milletin arkasında durduğu bir mücadelenin başarıya ulaşmaması söz konusu değildir. Allah'ın izniyle bu iş sonuçlanacaktır ve bu iş başarıya ulaşacaktır." diye konuştu.

Bölücü terör örgütünün ilçelerde, mahallelerde eylemlere başladığında bölge halkı ve ülke kamuoyunun en azından bir kısmının güvenlik güçlerine karşı kendisini destekleyeceğini sandığına işaret eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Fakat kısa sürede bölge halkının da üç, beş hain dışında kamuoyunun da teröristlerin değil, güvenlik güçlerimizin yanında yer aldığı görüldü. Çünkü teröristler bölge halkının canına, malına, mahremiyetine, namusuna, onuruna saygı duymaz. Ona hayatı zindan ederken güvenlik güçlerimiz özellikle de polisimiz vatandaşlarımıza kendi ailesi gibi ihtimam göstermiştir.

Kendisi şehit olma pahasına masum insanların hayatını korumak için çırpınan güvenlik güçlerimizin bu hasbi tutumu bölge insanının kalbini daha fazla kazanmalarını sağlamıştır. Terör örgütünün baskı, şiddet ve kan diliyle, onun güdümündeki partinin yalan ve zehir saçan siyaset diliyle değil, gönül diliyle kurulan bu ilişki inşallah bölgede yeni bir dönemin habercisidir. Rabbim bu mücadelede bizzat yer alan, destek olan herkesten razı olsun."

- "Oraları ihya ve inşa edeceğiz"

Terörle mücadelenin sadece polisin, askerin sırtına yüklenemeyecek kadar çok boyutlu bir iş olduğunu bildiklerini belirten Erdoğan, "Güvenlik güçlerimiz temmuz ayından bu yana üzerlerine düşenleri başarıyla yerine getirmişlerdir. Şimdi askerimiz kırsaldaki teröristleri, polisimiz de şehirdeki yapılanmaları ortadan kaldırmak için yoğun bir mücadelenin içindedir. Bu operasyonların başarısı terörle mücadelenin diğer boyutlarının hayata geçirilmesi bakımından çok önemlidir." dedi.

Hiçbir vatandaşın mağduriyetine mahal vermeden, bölgeyi yeniden ayağa kaldırmak mecburiyetinde olduklarını belirten Erdoğan, "Bunu yapacağız, çok kısa zamanda yapacağız hiç endişe etmeyin. Sizler dimdik durdukça imanınızı, azminizi aynen şu ana kadar nasıl koruduysanız, korudukça bilesiniz ki bizler devletin başı, devletin başları olarak da bunu nihayete erdireceğiz ve şu anda bulunan o bölge, adeta yıkıma uğramış olan o bölge tamamıyla sıfırlayacağız ve yeniden oraları ihya ve inşa edeceğiz." diye konuştu.

"Bunu çok farklı yönlere çekmek isteyenler var" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu vatan bizim, bu topraklar bizim ve bizler bu teröristlerin yaptıklarını bilin ki bunlar bizim sakalımızı kestiler ama kesilen sakal çok daha gür biter ve bu çok daha gür bitecektir. Ecdadımız böyle yürümüştür ve biz de böyle yürüyeceğiz ve o toprakları ihya, inşa ederken batıya da oradan bir ders vereceğiz. Bunları yayınladınız değil mi televizyonlarınızda, bunları gösterdiniz. 'Türkiye'de iç savaş var' dediniz. Türkiye'de iç savaş yok, üst akıl olarak beslediğiniz o beslemelerinizin tahribatları var ve o tahribatlar giderilmiştir ve şimdi yeniden buralar inşa edilmiştir. Ya silahlarını bırakacaklar, gömecekler, betonlayacaklar, koordinatlarını da verecekler ya da bu topraklardan çekip gidecekler. Bu konuda kararlılığımız var, bu konuda imanımız var, bundan taviz veremeyiz. Çünkü bu topraklar alışılmış bir toprak değildir.

Her zaman söylüyorum, İstiklal şairimizin de ifade ettiği gibi, 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı cananı bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.' Bu vatan bizim ve tek vatanımız bizim bu. Terör örgütü yakar, yıkar, tahrip eder, devlet ise imar eder, inşa eder, ihya eder. Terör örgütü gerekli önlemler alınarak eylem yapamaz hale getirilebilir ama bölge insanının terör örgütüyle arasına mesafe koyması sağlanamazsa o örgüt yeniden dirilir, yeniden güçlenir. Geçmişte bunun örnekleri defalarca görüldü."

- "Nasıl feveran ettiler gördünüz değil mi?"

Terör örgütüyle birlikte hareket eden, imkanlarını ve iradesini örgütün emrine veren yapıların üzerine de süratle gidilmesinin şart olduğunu vurgulayan Erdoğan, "İşte dokunulmazlıkların kaldırılması bu konuda önemli bir adım oldu. Meydan okuyorlardı, 'dokunulmazlıkları kaldıralım, biz hazırız' diyorlardı. Dokunulmazlıkların kaldırılması gündeme geldikten sonra nasıl feveran ettiler gördünüz değil mi? Şimdi bakın Batı'da dolaşıyorlar." diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu'na (AP) seslenen Erdoğan, parlamento binasının koridorlarına terör örgütü flamalarının asılmasını eleştirerek, "Türk milleti bunların hesabını vakti, zamanı geldiğinde gereken kişilere de sormasını bilecektir." dedi.

- "Yaptıklarının hesabını adalet önünde verecekler"

Erdoğan, "Bundan sonra terör örgütünün adeta birer militanı gibi hareket eden, arabalarıyla terörist taşıyan, silah taşıyan, imkanlarını teröristlere tahsis eden milletvekilleri yaptıklarının hesabını adalet önünde verecekler. Şu anda dosyalar, fezlekeler evet mahkemelere gönderilmeye başlandı. Hepsi de gitsinler şimdi yargı önünde bunun hesabını versinler." değerlendirmesinde bulundu.

Belediyeler konusunda gerekli adımları atmaya hazırlandıklarını da dile getiren Erdoğan, "Öyle belediye başkanı, devletten gelen bütçe payını alacak bunu dağa gönderecek, yok böyle şey. Bunun da hesabını soracağız. Bunun da hesabını soracağız, bunların da hesabı sorulacak. Terör örgütünden sipariş başkan yardımcılıkları, bütün bunların hepsinin adım adım hesabını soracağız. Kanun gerekiyorsa kanun çıkartılarak, idari işlem gerekiyorsa işlem yapılarak, bölgedeki belediyelerin örgütün tasallutundan kurtarılmasına ihtiyaç vardır ve bunu devlet olarak, hükümet olarak yapacağız. Hükümetin bu konuda gerekli çalışmaları evet başbakanımızla da, bakanlarımızla da görüştüm, yaptıklarını ve yapmaya gayret ettiklerini gördüm, görüyorum." ifadelerini kullandı.

- "Bu devlet kendi parasıyla kendi aleyhine çalışan kişileri besleyemez"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt içinde ve yurt dışında sivil toplum kuruluşu görüntüsü altında terör örgütü için çalışan kuruluşların faaliyetlerinin önüne geçilmesi için de gereken mekanizmaların hızla kurulması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Kamu kurumları içinde bölücü terör örgütüyle irtibatlı kimler varsa derhal tespit edilip hem memuriyetten men edilmeli hem de haklarında gerekli adli işlemler yapılmalıdır. Terör örgütüne eleman kazandıran öğretmen, teröriste ilaç taşıyan sağlık memuru, örgütün propagandasını yapan memur bunlar asla kabul edilemez çarpıklıklardır. Bu devlet kendi parasıyla kendi aleyhine çalışan kişileri besleyemez. Bunun için de devlet memurlarıyla ilgili mevzuatın köklü bir şekilde değiştirilmesi gerekiyor. Bölgedeki kamu faaliyetlerinin sosyal yardımlardan yatırımlara kadar baştan sona yeniden gözden geçirilmesine ve düzenlenmesine ihtiyaç vardır. Teröristlere devletin çelik yumruğunu, bölge halkına ise eksiklikleri gidererek, çarpıklıkları düzelterek, devletin şefkatli yüzünü göstererek bu meseleyi çözüme kavuşturmakta kararlıyız."

Güvenlik güçlerinin Güneydoğu'daki mağdur ve mazlum çocukların yanında olmasının, onların 79 milyonda meydana getirdiği tesirin çok farklı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Onların üşüyen ellerini ısıtan Necmettin Binbaşının aldığı dualar, ona ebedi alemde de bu alemde de farklı mekanları hazırlayışıdır." dedi.

(Sürecek)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×