Coding İstanbul Projesi

- Çocuklara kod yazma eğitimi vermek amacıyla hayata geçirilen proje, Genç Türkiye Zirvesi Akademi Ödülleri kapsamında, İbn Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi ödülünü aldı

Coding İstanbul Projesi
10 Mayıs 2016 Salı 20:37

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gençlik Meclisi’nin 7-12 yaş grubu çocuklara kod yazma eğitimi verdiği "Coding İstanbul Projesi", İbn Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi ödülünün sahibi oldu.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın çizdiği vizyon çerçevesinde, İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş tarafından yürütülen "Coding İstanbul Projesi", Genç Türkiye Zirvesi Akademi Ödülleri kapsamında, İbn Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi ödülüne layık görüldü.

Proje, çocuklara programlamayı sevdirmek, onları teknolojik gelişmelerle tanıştırmak ve onlara kod yazmanın mantığını, temel tekniklerini öğretmek amacıyla hayata geçirildi.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, ödülü İBB Gençlik Meclisi Başkanvekili Zeynep Arı ve Coding İstanbul Proje Sorumlusu Fatih Alkan aldı.

Geleceğin altın nesli olan 7-12 yaş grubunun, gelecekte yeni bir oyun satın alan değil yeni bir oyun yapan, telefonla sadece oyun oynamayan aynı zamanda onu programlayabilen bir kuşak haline gelmesi için hayata geçirilen proje, kod yazma konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

- "İstanbul’da Kod Zamanı"

"İstanbul’da Kod Zamanı" sloganıyla yola çıkan gönüllü gençler, 3 hafta boyunca çocuklara bilişim sistemine giriş, temel programlama, kod yazma eğitimleri veriyor ve düzenlenen teknik geziler vasıtasıyla verilen bilgilerin pekiştirilmesi hedefleniyor.

Bu amaçla çocukların dünyada değişen trendleri yakından takip etmeleri, yeni gelişmeleri kültürle harmanlayarak yeni modeller ve inovatif yaklaşımlar kazanmaları ayrıca ailelerin de bu konu hakkında bilinç sahibi olmaları sağlanıyor.

Geleceğin yazılımcılarına temel oluşturacak ve onları kod yazma konusunda belirli bir seviyeye taşıyacak olan Coding İstanbul Projesi, İBB Gençlik Meclisi’nin Saraçhane’deki yeni binasında bulunan tam donanımlı teknoloji sınıfında ücretsiz olarak verilmeye devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×