Çevresel zarar alarm verici düzeyde

Çevresel zarar alarm verici düzeyde
19 Mayıs 2016 Perşembe 21:34

NAIROBI (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı tarafından Kenya'da yayımlanan raporda, çevresel zararın küresel olarak alarm verici bir seviyede arttığı bildirildi.

BM Çevre Programı İcra Direktörü Achim Steiner, Kenya'nın başkenti Nairobi'de yaptığı açıklamada, son zamanlardaki eğilimlerin sürmesi, halihazırdaki üretim ve tüketim yollarını geliştirecek çözümlere karar verilmemesi ve doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmaması durumunda, tüm dünyada çevre şartlarının kötüleşmeye devam edeceğini söyledi.

Dünyayla ilgili kötü haberler vermenin kendisi için de iyi olmadığını ifade eden Steiner, bu tarz durumlara karşı daha da kötüye gidilmemesi için "hissizleşilmemesi" gerektiğini kaydetti.

Gidişatı değiştirmek için verilmeye başlanan karşılığın hız kazandığına ve mesafe katedildiğine dikkati çeken Achim Steiner, 10 yılda dünya çapında değişiklikler olacağını belirtti.

İnsanların sürekli çölleşmeye, karbon emisyonunu yükselterek iklim değişikliği, arazi kaybı ve hızlı kentleşmeye neden olarak dünyayı katlettiği belirtilen rapor, bin 200'den fazla bilim insanının katılımı ve 160 devletin partnerliğiyle hazırlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×