“Çengelköy'de insanlar gözümüzün önünde vuruldu“

- Görgü tanığı İrem Kavak: "Silah sesleri giderek arttı ve yakınlaştı. Bir marketin önünde bekledik. İnsanlar yavaş yavaş geri çekilmeye başladı. Orada beklediğimiz sırada yolun karşısında gözlerimizin önünde genç iki kişi vuruldu"

“Çengelköy'de insanlar gözümüzün önünde vuruldu“
28 Temmuz 2016 Perşembe 11:03

 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz gecesi darbe girişimi esnasında Çengelköy'deki olayların görgü tanığı İrem Kavak, "Silah sesleri giderek arttı ve yakınlaştı. Bir marketin önünde bekledik. İnsanlar yavaş yavaş geri çekilmeye başladı. Orada beklediğimiz sırada yolun karşısında gözlerimizin önünde genç iki kişi vuruldu." dedi.

Çengelköy'de ikamet eden ve üniversite öğrencisi olan 18 yaşındaki Kavak, darbe girişimi gecesi ve sabahında yaşananları, AA muhabirine anlattı.

Kavak, saat 23.00'de olaylardan haberdar olduklarını belirterek, bunun üzerine ağabeyiyle beraber sokağa çıktığını söyledi.
Kendileri sokağa çıktığı esnada halkın dışarı çıkmaya başladığını hatırlatan Kavak, "Daha Çengelköy'ün merkezine ulaşmadan 3-4 kişinin vurulduğu söylendi. Ardından biz Çengelköy'e indik. O sırada silah sesleri duyuluyordu. Vurulan insanlar vardı. Bir vatandaşımız vurulmuş ayakta zor duruyordu. Başka vatandaşlarımız da vurulmuştu. Bunlar arabalarla hastaneye kaldırıldı." diye konuştu.

Kavak, saatin ilerlemesiyle duyulan silah seslerinin de artmaya başladığını aktararak, şöyle devam etti:
"Silah sesleri giderek arttı ve yakınlaştı. Bir marketin önünde bekledik. İnsanlar yavaş yavaş geri çekilmeye başladı. Orada beklediğimiz sırada yolun karşısında gözlerimizin önünde genç iki kişi vuruldu. Karşıdan karşıya geçme imkanı yoktu, çünkü vurulabilirsiniz. Çöp konteynerini siper eden diğer vatandaşlar zar zor karşıya geçti ve o yaralıları aldı. Buna rağmen çok kan kaybetmişlerdi. Silah sesinin durduğu bir anda ağabeyimle karşıdan karşıya geçtik. Tam o esnada orta yaşlı biri 'Yapmayın.' diye bağırırken vuruldu. Yola çıkmak çok mümkün değildi. İki kişi ayaklarından tutarak vurulan kişiyi yolun kenarına çektiler. Bazı insanlar evlerin bahçelerine girmek zoruna kaldı."

Olayların Çengelköy Karakolu'nda yakın yerde cereyan ettiğini ifade eden Kavak, yoğunlaşan silah sesleri sebebiyle alandan uzaklaştıklarını söyledi.

"O SIRADA ÖLÜ VE YARALILARI GÖRÜNCE KORKMAYA VAKTİNİZ OLMUYOR"

Kavak, silah seslerinin yoğunlaşması nedeniyle bulundukları bahçeden çıkarak bir binanın apartman boşluğuna sığındıklarını kaydetti.
Burada 15-20 kişi olduklarını dile getiren Kavak, şöyle devam etti:

"Saat 02.30 civarıydı. Telefonlarımızı şarjları bitmesin diye zaman zaman açıyorduk. Sığındığımız apartman boşluğundan sabah 07.30 gibi çıkabildik. Gece boyunca çatışma sesleri durmadı. Sabaha kadar merdivenlerde idik. Uçaklar çok alçaktan uçuyordu ve deprem hissi uyandırıyordu. Bu saatte özel harekat polisleri geldi. Onlar geldikten sonra Çengelköy'e doğru inmeye başladık. Yerde yatan birini gördük. Şahsın polis olduğunu düşündük. Yanına gittik ve şehit olduğunu gördük. Tam kalbinden vurulmuştu. Gelen polisler orada durmamızı istemedi. Polisin yukarıdaki villalarda gizlenen keskin nişancı tarafından vurulmuş olabileceği söylendi."

Yaşı itibariyle darbe kavramına yabancı olduğunu dile getiren Kavak, "Yaşımın büyük olmaması nedeniyle bu hissi bilmiyordum. Fakat çevremde yaşı büyük olanların bakışları çok farklıydı. Korkmadım. O sırada ölü ve yaralıları görünce korkmaya vaktiniz olmuyor." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×