Çekmeköy'de ilk iftar

- Ramazan ayının ilk iftarında 5 bin Çekmeköylü, Ulus pazarında kurulan sokak iftarında oruçlarını açtı

Çekmeköy'de ilk iftar
07 Haziran 2016 Salı 00:09

İSTANBUL (AA) - Çekmeköy Belediyesince, ramazan ayının ilk gününde 5 bin kişinin katıldığı iftar organizasyonu düzenlendi.

Hamidiye Mahallesi başta olmak üzere çevre mahalle sakinlerinin katıldığı iftar, Ulus pazarının kurulduğu alanda yapıldı. Ailesiyle beraber iftara katılan vatandaşlar, ilk orucunu sokak sofrasında açtı.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz yaptığı açıklamada, ilçede 7 yıldır sokaklarda iftar organizasyonu yaptıklarını söyledi.

Bugün de 5 bin kişinin katılımıyla oruçlarını açtıklarını ifade eden Poyraz, "Çekmeköy'ün birçok merkezi noktasında sokak iftarları yapıyoruz. İftardan sonra belediyenin yanındaki şenlik alanımızda etkinliklerimiz devam ediyor. Ramazanı ve sonrasındaki bayramı en güzel şekilde Çekmeköylülere yaşatmak istiyoruz. Çekmeköylülerle birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde ramazanın dolu dolu geçirilmesini hedefliyoruz." dedi.

İnsanların açık alanda ailesiyle birlikte iftar yapmayı önemsediğini belirten Poyraz, "İnsanlar karşı dairesinde oturan komşusunu tanımıyor ama sokak iftarına katılarak karşılıklı oturma ve tanışma imkanı buluyorlar. Çekmeköy'de nerede sokak iftarımız olsa binlerce kişi katılıyor. 8 bin kişinin katıldığı sokak iftarları da yaptık. Çekmeköy'ün bir güzelliği de bu" diye konuştu.

Sokak iftarına katılan Zeynep Fatma Geniş, ortamın çok güzel olduğunu ve her sene düzenlenen programa katılım gösterdiğini belirtti. Sokak iftarlarına katılımın her yıl arttığına dikkati çeken Geniş, vatandaşların bu iftarları sevdiğini, iftarlara katılamayanların da üzüldüğünü ifade etti.

Adem Ertemur adlı vatandaş ise ilk defa sokak iftarına katıldığını, ailesiyle birlikte programda yer aldığını ve ortamdan çok etkilendiğini anlattı.

İftar programının ardından Çekmeköy Belediyesinin bahçesinde kurulan alanda, çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinliğe katılanlara, lokum ve şerbet ikram edilirken, çocuklar da şişme oyun gruplarında eğlendi. Tasavvuf müziğinin önde gelen isimlerinden Sami Özer de programda ilahiler söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×