Çavuşoğlu CICA temaslarını tamamladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Bizim bu kardeşlerimize (Uygurlar) yönelik ilgimiz ya da bağımız Çin’in güvenliğine ya da bütünlüğüne bir tehdit değildir" dedi.

Çavuşoğlu CICA temaslarını tamamladı
28 Nisan 2016 Perşembe 15:55

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin ve diğer bazı devletlerin Türkiye’ye yönelik seyahat uyarılarının doğru olmadığını, haksızlık olduğunu söyledi.

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) Beşinci Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Pekin’de bulunan Çavuşoğlu, Çin Başbakan Yardımcısı Vang Yang ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çavuşoğlu, Türkiye’nin iki sene önce CICA dönem başkanlığını Çin’e devrettiğini hatırlattı. Çavuşoğlu, “Esasen CICA, AGİT gibi, Asya bölgesinde güvenlik ve güven arttırıcı adımların atılması için önemli bir örgüt haline geldi. Önümüzdeki süreçte bu örgütün kurumsallaşması için biz destek veriyoruz. Diğer uluslararası örgütler gibi daha kurumsallaşan, daha siyasi olarak etkin olan ve daha da görünür olan bir teşkilat olması için Türkiye olarak katkı yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
Çin Başbakan Yardımcısı ile bir saat süren görüşmesinde ticaret, ekonomik ilişkiler ve enerji konularını ele aldıklarını Çavuşoğlu, iki ülke arasında Türkiye aleyhine bir ticaret açığı olduğunu ifade ederek,“Daha dengeli olması için özellikle tarım ürünleriyle ilgili attığımız adımlar var. Ulaşım konusunda THY'nin Çin'de farklı destinasyonlarda uçma arzusu var.” dedi.

Turizm konusunda ise Çavuşoğlu, “Türkiye'ye yönelik seyahat uyarılarının, genel uyarının doğru olmadığını, haksızlık olduğunu söyledik.” ifadesini kullandı.

“Güvenlik önemli ama genel bir uyarının doğru olmadığını söyledik.” diyen Çavuşoğlu, bunun üzerine Çin Başbakan Yardımcısı Vang'ın bir heyet göndererek uyarıyı gözden geçireceklerini söylediğini aktardı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin güvenlik ve terör konusundaki hassasiyetini herkesin bildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bizim için terör konusunda ayrım yoktur. Hangi dinden, ırktan, bölgeden geldiği önemli değil. Özellikle DAEŞ ve DAEŞ’e katılan yabancı terörist savaşçılar konusunda da hassasiyetimiz belli. Sincan özerk bölgesi ile ilgili de biz 'tek Çin devleti' diyoruz. Oradaki kardeşlerimizle akrabalık ve kültürel bağlarımızın olduğu da gizli değil. Bunu da Çinlilere samimice söylüyoruz. Bizim bu kardeşlerimize yönelik ilgimiz ya da bağımız Çin’in güvenliğine ya da bütünlüğüne bir tehdit değildir.”

Çavuşoğlu, CICA kapsamındaki temaslarını tamamlayarak Pekin'den ayrıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×